Dengeli bir spor programı

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Yaz yaklaşırken, spor salonunda spor yapmaya başlayacağım. İyi bir sonuç almam için nasıl bir program uygulamalıyım sizce? L.M./Diyarbakır

Yürümek, ağırlık çalışmak ve yoga yapmak; sizin için en dengeli egzersiz planı olabilir, tabii özel bir engel yoksa. Yürüyerek aerobik/kardiyo antrenmanı, ağırlık kaldırarak kuvvet antrenmanı, yoga ile ise esneklik antrenmanı yapmak mümkündür. Her üçü de sağlık için çok önemlidir.

İŞİ BİLEN BİR EĞİTMEN
Aerobik ya da kardiyo çalışması (yürüyüş, koşu, bisiklete binme, yüzme, tenis, basketbol, futbol) ile; kalp ve akciğerleriniz gelişir. Kuvvet ya da direnç çalışması (ağırlık kaldırma, aletli çalışma) ile; kas ve kemikleriniz güçlenir, denge ve koordinasyon yeteneğiniz artar. Yoga, jimnastik, Tai chi gibi esneklik egzersizleri ile de yaralanmalara dirençli hale gelirsiniz. Tabii bunları konuya hakim bir eğitmenin önerileri ve gözetiminde yapmak, size en fazla faydayı sağlayacaktır.
***
Hızlı kilo verdim, hemen aldım!

Diyet programı ile iki ayda 13 kilo verdim ama hepsini geri aldım. Ne yapmam gerekiyor? F.G./Bursa

Hızlı kilo verdiğinize göre; diyetinizde herhalde bir greyfurt ve kereviz çorbasından başka bir şey yoktu! Günlük kalori alımlarının 1000 kalorinin altına düştüğü açlık diyetlerinde hızlı kilo vermek elbette mümkündür ama sonuç genellikle sizinkine benzer tablolar halinde ortaya çıkar. Çünkü beden bunu yiyecek bulmanın mümkün olmadığı açlık dönemi olarak algılar ve enerjiyi tasarruflu kullanmak için metabolizmayı yavaşlatır. Aç kalarak verdiğiniz kilolar, normal diyet düzenine geçtiğinizde KDV'si ile geri döner.

***
Menopoz mu, tiroit mi?

47 yaşındayım ve adetlerim düzensizleşti. Tiroit bezim de az çalışıyor, ona bağlı olabileceğini söylediler. Siz ne dersiniz? H.P./ İstanbul

Tiroit bezi; boyunda yerleşmiş kelebek şeklinde bir salgı bezidir. Vücudun metabolizmasını düzenleyen ve enerjinin nasıl kullanılacağını belirleyen hormonları salgılar. Hormon seviyelerindeki azalmalar ya da artışlar, metabolizmanın frenine ya da gazına basabilir. Adet düzensizlikleri, şişmanlık, yorgunluk, isteksizlik, depresyon, saç dökülmesi gibi belirtiler; tiroit bezinin az çalıştığı hipotiriodi durumunda ortaya çıkar. Aynı şikayetler menopoz öncesi dönemlerde görülebilir. Fakat birkaç basit testle durum netleşir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dengeli bir spor programı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN