Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastalanmadan önleminizi alın

Giriş Tarihi: 8.4.2013 17:14

Hastalıklara yakalanmadan harekete geçmenin önemine değinen uzmanlar, basit ve ucuz maliyetli test ve taramalarla birçok hastalığın oluşmadan önlenebildiğine dikkat çekiyor.

Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Basit test ve taramalarla birçok hastalığın oluşmadan önlenebildiğini belirten Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasına ve fiziksel aktivitenin günlük yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bu alışkanlıkların kazanılması için çaba harcadıklarını söyleyen Tuncer, ''Üniversitemize bu yıl gelen öğrencilerimizin tümünün beden kitle endekslerine baktık, tansiyonlarını değerlendirdik, basit taramalarını gerçekleştirdik. Toplamda 5 bin 750 öğrencimizi taradık ve sonuçta 375 öğrencide yüksek tansiyon belirledik. ilerleyen dönemde tüm öğrencilere taramalarımızı yapacağız'' dedi.

Sigara kullanımının azaltılması için de çeşitli sınırlamalar getirdiklerini vurgulayan Tuncer, 2014'te üniversite yerleşkesinde sigara içilmesini yasaklamayı planladıklarını bildirdi.

''TÜRKİYE'DE HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİNİN KAN BASINCI YÜKSEK''

HÜ Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe de Dünya Sağlık Günü'nün bu yılki temasının "kan basıncının kontrolü" olarak belirlendiğine işaret ederek, ''Türkiye'de her üç kişiden birinin kan basıncı yüksek'' dedi.

"KAN BASINCI YÜKSEKLİĞİ SİNSİ SEYREDİYOR"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Dr. Maria Cristina Profili, kan basıncı yüksekliğinin erkekleri kadınlara oranla daha fazla etkilediğine dikkati çekti. Dünya genelinde görülen ölümlerin önemli bir kısmında, kan basıncı yüksekliğinin etkili olduğunu ifade eden Profili, bu durumun yaşam değişikliği ve ilaç kullanımıyla kontrol altına alınabildiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalanmadan önleminizi alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN