Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastalar artık dinleyecek

Giriş Tarihi: 12.4.2013 14:02

Ünlü adamı , beyin 'ına girenlerin k'busu haline gelen cihaz gürültüsünü, işlem boyunca dinlenebilecek bir müziğe çevirdi. Böylece 'ına girecek hastaların hem stresi azaltılırken, hem de işlem esnasında kuru gürültü yerine müzik dinlemelerine imkan tanınıyor.

Medya satınalma ajansı Mindshare ve Alman Hastanesi'nin işbirliğiyle gerçekleşen proje, dünyada ilk kez ve yalnızca Alman Hastanesi'nde uygulanıyor. Hastalar, beyin 'ları çekilirken çıkan gürültüyü, ünlü müzisyen 'nun üzerin çalışarak haline getirdiği sesini dinliyor. Yavaş, orta ve hızlı olmak üzere 3 ayrı versiyonu bulunan aranje, 'ına giren hastaları cihazın rahatsız edici gürültüsünden kurtarıyor. Beyin MR'ı için MR cihazına alınan hastalar, kendilerine sunulan 3 müzik tarzından birini seçerek, işlem süresini sıkılmadan atlatıyorlar.

Kendisinin de birkaç kez MR'a girdiğini söyleyen Ozan Doğulu, söz konusu fikrin oluşmasını şöyle anlattı: "Kapalı bir ortamda dakikalarca, hem de kımıldamadan nasıl kalacağımı, o gürültüye nasıl katlanacağımı düşünüp kendi kendime stres yapardım. Müzik konusunda dünya görüşüne sahip bir Türk insanı olarak MR'da geçirdiğimiz süre zarfında gürültüden rahatsız olmamızı engellemek için, manyetik alanın yarattığı sesle senkronize şarkılar yaptım. İstediğiniz müzik türüne göre 3 alternatif seçebileceğiniz bu şarkılarla MR sırasında sizleri rahatsız eden bir uğultu yerine güzel notalar duyacaksınız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalar artık müzik dinleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN