Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den uyarısı

ABD'de İngilizce yayımlanan Türk iş dünyası dergisi olan TurkofAmerica, yeni sayısında kapağına dünyaca ünlü kalp cerrahı Dr.Mehmet Öz'ü taşıdı. Dergiye özel bir röportaj veren , nin Amerikalılar için ekonomik krizden daha büyük bir tehlike olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 15.4.2013 15:42 Güncelleme Tarihi: 15.4.2013 15:44

Dr. Öz, "Obezlik daha tehlikeli çünkü ekonomik krizler geçer veya başka faktörlerin devreye girmesiyle düzeltilebilir, ancak obezlik ülkenin geleceğini rehin alıyor" diye konuştu.

nin bugün ABD'nin bir numaralı sağlık sorunu olduğunu ve sağlık harcamalarının üçte birinin obeziteyle mücadeleye harcandığını vurgulayan Dr. Öz, "Hareketsiz kalınarak sürdürülen hayat sitili, hazır yiyecekler, yüksek kolestrolü tetikleyen kilo fazlaları, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon bunların hepsi bir birini tetikleyen faktörler. Eğer kendi vücudunuzu kontrol edebilirseniz, kendi dışınızdaki dünyayı da kontrol edebilirsiniz" ifadesini kullandı.

TÜRK OLDUĞUM İÇİN MUTLUYUM

Televizyonda 500'den fazla programa imza atan Öz'e, karmaşık sağlık sorunlarını herkesin anlayabileceği basit bir dille anlatmayı nasıl başardığı şeklindeki bir sorusu da yöneltildi. Öz, bu soruya "Annemden öğrendiklerim sayesinde" karşılığını verdi. Türk kökene sahip olmak konusunda ne düşündüğü sorusuna da Öz, şöyle cevap verdi:

"Türk olduğum için çok mutluyum. Türkiye, Doğu ve Batı'nın kesiştiği bir kavşakta. Bunu asla küçümsememeliyiz. Çok karmaşık sorunlara bile çözüm bulabilmek, başkalarının göremediği detayları görmek içinde büyüdüğümüz kültürün bir yansıması."

ABD'DEKİ TÜRK TOPLUMUNUN İDOLU MUHTAR KENT OLMALI

Amerika'daki Türk toplumunun Ahmet Ertegün'ün ölümünden sonra bir rol model ihtiyacı olduğunu ve bu boşluğu doldurmak isteyip istemediği sorusuna Dr. Öz, çok yoğun olduğunu ve Muhtar Kent'in de bu iş için çok ideal bir isim olduğunu kaydetti. Dergide, 18 farklı alanda faaliyet gösteren Amerika'nın en başarılı Türklerinin ve kurumlarının hikayelerine yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr. Mehmet Öz'den obezite uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN