Öldürülen için iş bıraktılar

'da lar, sağlık görevlilerine yönelik saldırıların devam etmesini etmek için 'te öldürülen doktor 'ın ölüm yıl dönümünde iş bıraktı.

Giriş Tarihi: 17.4.2013 15:41

Sağlık çalışanları, hastanelerde görevlilere yönelik şiddet ve 'te 'ın öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen herhangi bir çözüm üretilemediği gerekçesiyle Balcalı Hastanesi Poliklinikleri önünde bir araya geldi. Sağlık çalışanları, basın açıklaması öncesi şiddetin önlenmesi için hazırladıkları pankart ve dövizleri açıp slogan attı.

Hastane bahçesinde bulunan hasta yakınları da doktorların eylemini meraklı gözlerle izledi. Asistan hekimler de eyleme destek vermek için grup halinde poliklinikler önüne geldi. -Osmaniye Tabip Odası Başkanı doktor Ali İhsan Ökten, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin giderek arttığını savunarak, Sağlık Bakanlığı ve yöneticilerin tehlikeli gidişi sadece seyretmekle yetindiklerini iddia etti.

TBMM Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonunun kurulmasına karşın geçen süre içerisinde rapor oluşturamadığını belirten Ökten, şöyle devam etti:

'Bakanlık sağlıkta şiddetin artmadığını iddia etmekte ama sadece basın-yayın organlarına baktığımızda bile hemen her gün yeni bir şiddet olayının yaşandığını görmekteyiz. Ne yazık ki uygulanan sağlık politikaları sebebiyle hasta-hekim ilişkisi zedelenmiş, şiddet de buna bağlı olarak artmıştır. TTB olarak önerdiğimiz yasal düzenlemeler yapılması önerimiz de halen hayata geçirilmiş değil. Ortada sağlık çalışanları ve hastaları, hasta yakınlarını karşı karşıya getiren akıl dışı bir sağlık sistemi var. Ödeme güvencesini tamamen yitirmiş, çalışanları birbirine düşüren, sağlıkta kaliteyi düşüren performans uygulaması var! Gittikçe ağırlaşan iş yükü ve angarya, 7/24 esnek, kuralsız ve baskı altında çalıştırılma var! Birlik Hastaneleri arasında dama taşı gibi dolaşma, işyeri güvencesinin tamamen ortadan kalkması, görev tanımı dışında 'sağlıkçı her işi yapabilir mantığı' ile çalıştırılma var! Özel sektörde güvencesiz, parasını alamadan, kölelik koşullarında çalışma var! Siyasetçiler, yöneticiler tarafından küçük düşürülme, hedef gösterilme var! Tüm bunların sonucunda bozuk bir sağlık sistemi, tedavi olamayan hastalar, çalışanlara yönelmiş öfke ve şiddet var!'

Doktor Ersin Arslan'ı ölüm yıldönümünde anacaklarını ve sağlık alanındaki şiddeti, nedenlerini, çözüm önerilerini tartışacaklarını belirten Ali İhsan Ökten, 'Bu nedenle acil hastalar, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti sunmayacağız' dedi.

Eyleme, TTB, SES, DEV SAĞLIK İŞ, TDB, HAYAD, THD, Türk Ebeler Derneği, TÜM RAD DER, TMRT DER, SHUD, Türk Psikologlar Derneği, SÖZSEN ve Sağlık Hizmetleri Sınıfı Çalışanları Derneği yönetici ve üyeleri ile asistan hekimler destek vererek bir günlük iş bıraktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öldürülen doktor için iş bıraktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN