Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yürürken içenler dikkat!

Uzmanlar, yürüyüş esnasında içilen ların ani krizi risklerini artırdığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 17.4.2013 10:14

Yürüyüş sırasında kalbin oksijen ihtiyacının yüksek düzeyde olduğunu belirten uzmanlar, içiminin te oluşan oksijen miktarını azalttığını anlattı. Uzmanlar, bununda kalbin yetersiz çalışmasına ve kalp krizine neden olabileceğini ifade etti.

Yürürken sigara içilmesinin kalp ve damar sisteminde meydana getirdiği tahribat dolayısıyla kalbi besleyen koroner damarları daralttığını kaydeden hekimler, 'Yürüyüşle birlikte sarf edilen efor esnasında kalbin çalışma hızı ve kasılma gücü artar. Bu sırada içilen sigara, kalp için gerekli olan oksijen miktarını azaltarak zaten zararlı olan sigaranın insan vücudundaki olumsuz etkisini artırır. Ani kalp krizine de yol açabilir' dediler.

SİGARA İÇERKEN ATILAN ADIMLAR KRİZİ TETİKLİYOR

Sigaranın sindirim ve kalp sistemi olmak üzere birçok uzvu olumsuz yönde etkilediğini belirten uzmanlar, 'Spor yaparken veya yürüyüş sırasında içilen sigara, oksijen ihtiyacının maksimum düzeyde olmasından dolayı risk oluşturuyor. Sigara dumanı, ağız, dil, boğaz, yemek borusu, nefes boruları, akciğer, mide ve kalbe doğrudan ulaşıyor. Bu yüzden yürüyüş esnasında sigara içilmesi kalp ve diğer organlar için tehlikeye yol açar' ifadelerini kullandılar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yürürken sigara içenler dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN