Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamilelik varisleri kabusunuz olmasın

Giriş Tarihi: 3.5.2013

Hamilelikte sıkça görülen varisler, tedavi edilebilir mi? Dr. Deniz Durak anlattı

ÜÇ AYA DİKKAT!
Hamilelik sırasında ortaya çıkan hormonal ve kimyasal değişiklikler, özellikle ilk üç ayda deri içinde ve altında kılcal damarlar ile 1-2 milimetrelik yeşil geniş damarların ortaya çıkmasına neden olabilir.

PIHTI RİSKİ ARTAR
Varislerin neden olduğu şişlik ve ağrı dışında; boğum boğum olan damarlarda hareketsizlik, rahmin basısı nedeniyle yüzeysel damarlar içinde pıhtılaşma sorunları görülebilir. Hamilelik; damar içinde pıhtı oluşma riskini de artırır. Damardaki pıhtı; ağrı, sertlik ve kızarıklığa sebep olabilir.

KASIKTA DA OLUR
Hamilelik sırasında yalnızca bacaklarda değil genital bölge ve kasık çevresinde de varisler oluşabilir. Bunlar, genellikle ciddi sorunlara neden olmaz. Hamilelik sonrasında bu anormal damarların büyük çoğunluğu kendiliğinden kaybolur.

YÜRÜYÜŞ YAPIN
Düzenli yürüyüş; bacaklarda bulunan derin toplardamarlardaki kanın kalbe pompalanmasını ve şişliklerin azalmasını sağlar. Hamilelik sırasında yatak istirahati gerekiyorsa bile, bacağı sık aralıklarla çekip uzatma ve bacağa hafif masaj uygulama egzersizleri yapılabilir. Ayağı uzatmak, şişlikleri azaltır ve bacağı dinlendirir.

ÇORAP GEREKLİ Mİ?
Sadece ince kılcal damarlar veya biraz daha kalın yeşil damarların görülmesi halinde varis çorabı kullanımına gerek yoktur. Varisler için ise doktorun önereceği uygun ebat ve basınçta varis çorabı kullanmak gerekebilir. Hamilelikte dizüstü varis çorabı giyilmesi önerilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelik varisleri kabusunuz olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN