Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burun estetiğinin şifresi

Modern burun estetiğinde, Leonardo Da Vinci'nin belirlediği altın oranlar kullanılıyor. Buna göre; kadın burnunda üst dudak ile burun ucu arasındaki açı, 95-115 derece olmalı

Giriş Tarihi: 8.5.2013
Türkiye'de en çok yaptırılan estetik operasyonların başında burun estetiği geliyor. Yüzle uyumlu ve doğal görünümlü burnun şifrelerini; Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan anlattı.
Burun estetiğinde doğal güzelliğin temel kuralları ne zaman oluştu?
Estetik cerrahi operasyonlarımızda; doğal ve yüzle uyumlu bir burun ortaya çıkarmak için, ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin belirlediği doğal güzelliğin oranlarını kullanıyoruz. 15'inci yüzyılda birçok çalışma yapan Da Vinci'nin meşhur tablosu 'Mona Lisa' doğal yüz güzelliğini, 'Vitruan' eseri ise insan vücudunun muhteşem oranlarını sembolize eder. Modern estetik işlemlerin şifreleri, bu oranlarda saklı.

YÜZÜN ÜÇTE BİRİ KADAR OLMALI
Burun estetiğinde doğallığın şifrelerini Da Vinci nasıl tarif etmiş?
Da Vinci, burun ve yüzdeki estetik uyumunu eserlerindeki oranlarla belirlemiştir. Buna göre, yüzle uyumlu, doğal ve estetik görünmesi için burnun; alnın üst sınırından çeneye kadar olan kısmın üçte birini oluşturması gerekir. Burnun genişliği ise, cepheden bakıldığında bir göz genişliği ya da iki kulak arasındaki mesafenin beşte biri kadar olmalıdır. Bu oranlar, burun estetiğinde temel aldığımız kriterlerdir.
Buna göre bir kadının ideal burun ölçüleri nedir?
Kadının estetik burun ölçülerini şöyle tanımlıyoruz: Üst dudak ile burun ucu arasındaki açı 95-115 derece olmalıdır. Eğer bu oran 90 derecenin altına düşmüşse; burun ucu düşmesi rahatsızlığı belirir. Yüzle uyumu açısından yandan bakıldığında, burun kökü ile yüz arasındaki ideal estetik açı 30-40 derece arasında olmalıdır. Dudaklar; burun ucu ve çene ucu arasındaki hayali düz çizginin gerisinde kalmalıdır.
Erkek burnu için oranlar nedir?
Erkeklerde burun ucu açısı 90-95 derece olmalıdır. Burun; çeneyle uyumlu olmalı ve o güçlü, otoriter ve hatta sert ifadeyi vermelidir.

ÇOĞUMUZUN BURNU BÜYÜK VE KEMİKLİ
İnsanlar, neden genellikle burunlarından memnun değil?
Çünkü yaşadığımız coğrafyadaki çoğu insanın burnu, büyük ve kemikli bir yapıya sahip. Birbirinden çok farklı şekilleri var. Aynı ailenin fertlerinin burnu bile, bazen birbirinden tamamen farklı formlara sahip olabiliyor. Çoğu zaman yüz hatlarıyla orantısız burunlar görüyoruz. Yüze göre çok büyük, geniş, uzun veya küçük olabiliyor. Görüntüsü kişinin psikolojisini bozan bir burun; yüzün ifadesini ve güzelliğini de olumsuz etkiliyor. Bu yüzden Türkiye'de burun estetiği; estetik cerrahi işlemler arasında birinci sırada.

BİRBİRİNE BENZEMESİ İMKANSIZ
Her burun estetiği ameliyatında aynı ideal ölçüler uygulanırsa, ortaya çıkan burun şekilleri de aynı olmaz mı?
Hayır, işin sırrı da burada. Aynı ölçülerle, farklı yüzlere özgü şekil ve görüntüye sahip burunlar ortaya çıkarabiliyoruz. Temel aldığımız Da Vinci yaklaşımı da, farklı yüzlere uyumlu ve doğal görünen burun şeklinin belirlenmesini amaçlıyor. Dolayısıyla oluşturduğumuz burun, kişinin yüzüne özeldir. Diğerlerine benzemesi söz konusu bile değil...

AMELİYAT EN ÇOK ÜÇ SAAT SÜRÜYOR
Burun estetiğinde hangi ameliyat teknikleri uygulanıyor?
Burun estetiği ameliyatında; kapalı ve açık ameliyat tekniği olmak üzere iki yöntem vardır. Biz bu iki tekniği bir araya getirerek 'kapalıdan açığa ameliyat tekniği'ni uyguluyoruz. Burnun genişliğini, burun sırtını, deliklerini, ucunu ve diğer deformasyonları doğal bir forma getiriyoruz. Ameliyat genel ya da lokal anestezi altında bir-üç saat sürüyor.

HANGİ DURUMLARDA ESTETİK GEREKLİ?
Ne tür burun deformasyonları estetik ameliyatı gerekli kılıyor?
Başlıca ameliyat nedeni; kişinin burnunu beğenmemesi... Burun kemiğinde belirgin eğrilik, burun ucunun aşağı sarkması, travma sonrası deformasyonlar, kemerli, büyük ya da aşırı geniş burun; estetik ihtiyacını doğurabiliyor.

YARIN: 'BECKHAM KARNI'NIN SIRRI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burun estetiğinin şifresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN