Meme kanserinden değil geç kalmaktan korkun!

Meme kanseri; Angelina Jolie'nin kanser riskine karşı memelerini aldırmasıyla tekrar gündeme geldi. Doktorlar "Geç kalmaktan korkun, hastalıktan değil" diyor

Giriş Tarihi: 17.5.2013
Meme kanserine dikkat çekmek için Via Hospital Group ve İSMEK işbirliğinde 'A'dan Z'ye Meme Sağlığı' adında bir seminer düzenlendi. Seminerde uzman doktorlar; Türkiye'de yılda 20 bin kadının yakalandığı hastalık ve tedavisiyle ilgili şunları söyledi:
Kadın hastalıkları ve doğum Uzmanı Op. Dr. Serpil Özen: "Gebelikte ve emzirmede koltuk altında şişlikler hissedilebilir. Emzirme periyodu tamamlandıktan sonra şişlik kaybolmazsa, doktora görünmeniz gerekir. Genelde hastalar 'Meme ağrısı çekiyorum' diyorlar. Ağrı tek bir noktada ise dikkat edilmesi gerekir."

KİTLELERİN YÜZDE 90'I KANSER DEĞİL

Genel Cerrah Prof. Dr. Tayfun Yücel: "Meme kanserinde kendi kendine muayene çok önemli. Kanserden değil, geç kalmaktan korkun. Memedeki kitlelerin yüzde 90'ı kanser değildir. Genç yaşta anne olanlar, çocuk doğurmamış olanlar ve şişmanlar; meme kanserine daha çabuk yakalanır."
Radyoloji Uzmanı Dr. Fatma Cengiz: "Mamografi; meme kanserini tanımlamada kullanılan en etkili yöntemdir. 40 yaş üstü kadınlar mamografik taramaya alınırsa, kanserden ölüm oranı yarı yarıya azalır."

SEKİZ KADINDAN BİRİ MEME KANSERİ
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Elif Yılmaz: "Her sekiz-kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Memesi alınan bir kadın, kendini çoğu kez eksik hissediyor. Beden algısını yerine getirmek öncelikli işimiz. Kaybedilen meme dokusunu yeniden oluşturuyoruz."

BENLER NE ZAMAN KANSERE ÇEVİRİR?
Dünyada görülme sıklık oranı en hızlı artan kanser türlerinden biri olan malign melanom lezyonlarının yüzde 70'i cilt, yüzde 30'u da benin üzerinde oluşuyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur; benlerde aşağıdaki değişiklikler görüldüğü takdirde, mutlaka doktora başvurulması gerektiğini söylüyor:
Benin yapısı asimetrikse...
Çevresinde düzensizlik varsa...
Açık veya koyu kahve, siyah, mavi, beyaz ve kırmızı gibi farklı renkler bulunuyorsa...
Çapı 5 milimetreden büyükse...
Üzerinde kanama veya kaşıntı başlamışsa...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meme kanserinden değil geç kalmaktan korkun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN