Türkiye'nin en iyi haber sitesi

300 luk kadına yaşam operasyonu

ilçesindeki evinden 10 yıldır sağlık sorunları nedeniyle çıkamayan 300 gram ağırlığındaki Saadet Okutulmuş, 'de ilk kez hizmete giren yla hastaneye kaldırıldı.

Giriş Tarihi: 22.5.2013 14:01

Aşırı su nedeniyle İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün evde bakım hizmeti sunduğu 63 yaşındaki Okutulmuş, taşiaritmi, yüksek tansiyon ve nefes alamama şikayetleri ile fenalaştı.

Ailesinin 112 Acil Servis'i araması üzerine Okutulmuş'un Altındağ semti Kıvanç Caddesi'ndeki evine gelen sağlık ekipleri, İl Sağlık Müdürlüğü'nün için çağrıda bulundu.

Bölgeye gelen ikinci ekip, 300 kilogram kaldırma kapasitesine sahip sedye ve özel donanımlı ambulans ile Saadet Okutulmuş'u Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne ulaştırdı.

"DAHA ÖNCE İYİLEŞEMEDİM"

9 çocuk annesi Okutulmuş, trioid bezi çalışmadığı için 15-20 yıldır kilo aldığını, son 10 yıldır ise evden çıkamayacak, hatta oturduğu divandan kalkamayacak hale geldiğini belirtti.

Son yıllarda sadece 2 kez evden AKS ekiplerinin yardımıyla çıkarıldığını anlatan Okutulmuş, bir kez EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, bir kez de İstanbul'daki bir hastanede yattığını ama iyileşemediğini vurguladı.

Her geçen gün solunum sıkıntısının ve genel vücut ağrılarının arttığını ifade eden Okutulmuş, "Nefes almak, yürümek ve sağlığıma kavuşmak istiyorum" dedi.

3 KIZI EVDE DÖNÜŞÜMLÜ NÖBET TUTUYOR

İzmir Halk Sağlığı ekiplerinin düzenli olarak ziyaret edip evde bakım hizmeti sunduğu Saadet Okutulmuş'un kızı Fatma Seviyurt, 3 kız kardeş olduklarını, annelerine 24 saat dönüşümlü baktıklarını açıkladı. Fatma Seviyurt, 2 ağabeyini kavga sırasında kaybettiklerini, acı olaylardan sonra annesinin daha da çok hastalandığını kaydetti.

Yüksek tansiyon ve taşiaritmi nedeniyle sık sık fenalaşan annesinin artık uyuyamadığını, yemek yiyemediğini ve nefes alamadığını aktaran Seviyurt, son olarak 112 Acil Servis ekiplerine haber verdiklerini ve sağlık ekiplerinin de ambulansı ve özel sedyeyle eve gelerek müdahalede bulunduğunu dile getirdi.

SEDYE 300 KİLO TAŞIYOR

İzmir Sağlık Müdür Yardımcısı Turhan Sofuoğlu da 10 yıldır evden çıkamayan Saadet Okutulmuş'u EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk eden obez ambulansının kentte ilk kez kullanıldığını söyledi. Obez ambulansının aynı zamanda yoğun bakım ambulansı olarak da hizmet vereceğine işaret eden Sofuoğlu, şöyle konuştu:

"Yoğun bakım hastaları için de kullanılan bu ambulanslardan İzmir'de 2 tane var. Normal ambulans sedyeleri 100-150 kilogram ağırlık taşıyabiliyor, yeni sedyelerin taşıma kapasitesi ise 300 kilograma ulaşıyor. Sedyelerin otomatik hasta indirme ve kaldırma sistemi de var. Ambulans donanımı da farklı. Bu özellikler hastalarımız için avantaj olabiliyor. Saadet Okutulmuş çok acil bir hasta değildi ama hastaneye ulaşması gereken bir hastaydı. Muayene edilmesi gerekiyordu. Normal koşullarda ve ambulanslarda hastaneye ulaştırılamayacak ve evde kalacaktı. Evde bakım hizmetini sürdüren İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yaparak hastamızı hastaneye ulaştırdık. Hastamızın bundan sonra sağlığına kavuşmasını diliyoruz."

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne ulaştırılan Saadet Okutulmuş'un sağlık tetkiklerinin yapıldığı ve tedavisine başlanacağı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
300 kiloluk kadına yaşam operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN