Türkiye'nin en iyi haber sitesi

i, ergenlik çağı öncesi yaptırın

Afyonkarahisar Zübeyde Hanım Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Orhan Fesçekoğlu, in ergenlik çağı öncesi yapılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 2.6.2013 13:57 Güncelleme Tarihi: 2.6.2013 13:57
Fesçekoğlu, yazla birlikte yapılan çocuk sayısının arttığını belirtti. Bu yılın 5 aylık bölümünde bin 200 kişinin sünnet edildiğini kaydeden Fesçekoğlu, okulların tatil olmasının ardından bu sayının hızla artmasını beklediklerini ifade etti.

Yazla birlikte yoğunlaşan talep nedeniyle randevu sistemiyle çalıştıklarını belirten Fesçekoğlu, temmuz sonuna kadar dolu oldukarını söyledi.

Sünnetin dini ve sosyal bir istek olduğunu, erkek çocuklarda yaygın olarak uygulandığını anımsatan Fesçekoğlu, "Aile için sünnet töreni yapılması, zevkli ve gururlu bir olay. Bu, manevi bir mutlulukttur. Çocuk için ise sünnet, arkadaşları arasında statü kazanmak açısından önemli bir olaydır" diye konuştu.

Fesçekoğlu, sünnetin sağlık için de yararla olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Sünnetli erkek çocuklarda, idrar yolu iltihaplanması daha az gözlenir. Penis kanseri, sadece sünnet olmayan erkeklerde gözlenir. Bulaşıcı hastalıklar, sünnet olmayan erkeklerde daha sıktır. Kadınlarda rahim kanseri riskini azaltır. Sünneti, ergenlik çağı öncesi yaptırın. Son zamanlarda yeni doğan bebeklerde cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir. Her yaşta, sünnet yapılabilmekle beraber 2-4 yaş arası çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça sünnet yapılmamalı ya da yapılacaksa anestezi altında uygulanmalıdır."

Fesçekoğlu, sünnetin uzmanlarca yapılması gerektiği uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sünneti, ergenlik çağı öncesi yaptırın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN