Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yayılıyor

Suudi Arabistan'da (ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) hastalığına benzer belirtilere neden olan "corona" virüsünün 1 kişide daha tespit edildiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 3.6.2013 14:45 Güncelleme Tarihi: 3.6.2013 14:56

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkenin doğu bölgesinde bir kişinin daha virüse yakalanması sebebiyle sayının 39'a yükseldiği ve yürütülen epidemiyolojik araştırma çerçevesinde bu kişinin sağlık durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Virüsün yayılma potansiyelinden endişe ettiklerini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Dr. Margaret Chan, Suudi yetkillerle laboratuvar analiz sonuçlarını değerlendirecek acil ortak ekip kurulması yönünde anlaşmaya varıldığını, yaklaşan hac mevsiminden önce Suudi yetkililere durum değerlendirmesi çağrısında bulunduklarını açıklamıştı.

DSÖ raporlarına göre, Eylül 2012'den bu yana Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Almanya, İngiltere ve Fransa'da hastalığının türevi olduğu saptanan Ortadoğu solunum sendromu (MERS) virüsünden etkilenen 49 kişiden 24'ü hayatını kaybetti.

Akciğerleri ve böbrekleri tahrip eden, bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temas halinde bulaşabileceği düşünülüyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisinin bulunmadığı kaydediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Corona virüsü yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN