Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahar vitaminleri yaşamı uzatıyor

Giriş Tarihi: 5.6.2013

80 yaşını aşanlar, en çok baharda hayatlarını kaybediyor. Nedeni; vücutlarının değişen hava şartlarına adapte olamaması. Ancak bu aylarda yapılan vitamin yüklemesi ömürlerini uzatıyor

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan; uzun ve sağlıklı bir yaşlılık için yapılan araştırmaları anlattı:
İstatistikler, Türkiye'nin giderek yaşlanan ülkeler arasına girdiğini gösteriyor. 100 yaşına gelenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Şu an Türkiye'de 100 yaş üzerinde 40 bin kişinin olduğu tahmin ediliyor.
80 yaşına sağlıklı gelen kişilerin, 100 yaşına ulaşma ihtimali çok yüksek. Çünkü kronik hastalıklar, bu yaşlardan sonra çok daha az görülüyor, düşme ve kazalar olmazsa yaşam süresi uzayabiliyor. Çünkü düşmeler, yaşlılarda ciddi travmaya neden oluyor. Kırıklar; yaşamı bu dönemde kısaltan en önemli neden olarak görülüyor.

ÇOK ANİ ÖLÜMLER
Akdeniz Üniversitesi yaptığı çalışmalarda; 80 yaşını aşanların genellikle hastalık nedeniyle değil, ani ölümler yüzünden hayatlarını kaybettiğini saptadı. Ancak tıp dünyası ani ölümü kabul etmiyor, "Yaşlılıktan öldü" kavramını artık doğru bulmuyor. Yaşlılığın tek başına bir ölüm nedeni olarak görülmesi istenmiyor.
Yaşlılar, kışın zorlu günlerinde ya da dayanılmaz yaz sıcaklarında değil; en fazla Mart, Nisan, Eylül ve Kasım'da yani bahar aylarında ölüyor. Çünkü hava değişimine vücutları adapte olmakta zorluk çekiyor. Bu ayları rahat atlatanlar sağlıklarını koruyabiliyor.

NEDEN KIRIKLAR
Akdeniz Üniversitesi, bir huzurevinde önemli bir çalışma yaptı. 80 yaşını aşan, bahar aylarında birden bire sağlığı bozulan 30 yaşlıya vitamin yüklemesi yaptı. Araştırmanın sonucunda 26 yaşlı kurtuldu ve yılı son derece sağlıklı geçirdi. Kritik olarak görülen 30 yaşlıdan sadece dördü hayatını kaybetti. Ancak onlarda da ölüm nedeni olarak kalça kırığı ile damar tıkanıklığı rahatsızlığı tespit edildi.
Bizim yaptığımız, büyük bir girişim değildi. Sadece yaşlıların iyi beslenmelerine özen gösterdik ve ek olarak onlara birkaç vitamin verdik. Böylece bedensel olarak onları güçlendirdik ve sonuçta da başarılı olduk. Huzurevlerinde farkına vardığımız bu durumun, evdeki yaşlılar için geçerli olup olmadığını ise henüz araştırmadık. Ama benim tavsiyem; şu anda hepsi için bu sistemin kurulması yönünde. İyi beslenirlerse, vitamin desteği alırlarsa; yaşamları sağlıklı şekilde uzayabilir.

ÖMÜR UZATAN MUTFAKLAR BİRBİRİNE YAKIN

Dünyanın en sağlıklı mutfağı olarak gösterilen Akdeniz mutfağı ile en uzun ömürlü insanların yaşadığı Okinawa mutfağı arasında büyük benzerlikler var.
Her iki mutfakta da yemeğin hazırlanması; en az yenmesi kadar önemli. 'Her yemek ilaçtır' felsefesiyle yemeğe büyük önem verilmeli. Doğal yiyecekler tercih edilmeli.

BİTKİSEL YAĞLAR
Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı; zeytinyağıdır. Okinawa'nın ise soya yağıdır. Her iki yağ da bitkisel, sıvı ve doymamış yağ asitlerinden oluşuyor.
Akdenizliler gibi Okinawalılar'ın sofrasından da balık, sebze, salata, baharat ve özellikle deniz yosunları eksik olmuyor n Her iki mutfakta da bol salata, sebze, otlar ve rengarenk meyveler var.

DÜNYADA 450 BİN KİŞİ TAM BİR ASIRLIK
Araştırmalar; insanoğlunun 120 yıl yaşayacak şekilde programlandığını ortaya koydu. Ama yanlış yaşam tarzı yüzünden bu yaşlara varan insan sayısı çok az. 60 milyarı aşkın kişinin yaşadığı dünyada 100 yaşını aşan sadece 450 bin kişi var.
Dünyada en uzun yaşam sürelerinin olduğu altı bölge: Kaliforniya, Nicoya, Sardunya Adası, Hunza (Pakistan), Bama (Çin), Okinawa Adası (Japonya).
Romalılar döneminde insanoğlunun ortalama 26 yıl yaşadığı kabul ediliyordu. Hastalık, yanlış beslenme veya savaş nedeniyle yaşam süresi o kadar sınırlıydı ki, yaşlı kişiler toplumda parmakla gösterilirdi.

KAYITLARA GİREMİYORUZ

20'nci yüzyılın başında Avrupa ve Amerika'daki insanların ömrü 50 seneydi. 1955'te 70 olan ortalama yaş, 1996'da 79'a çıktı. Şu anda ABD'de yaşı 100'ün üzerinde olan 96 bin kişi var.
Türkiye'de kayıtlara göre çok daha yaşlı insanlar var. Ama kemik ölçümleri yapılamadığından resmi kayıtlara giremiyorlar.
Yüzyılı devirenlerin en fazla olduğu ülkelerin başında gelen Japonya'da; yüzde 86'sı kadın olmak üzere, 100 yaşını aşan 40 binden fazla insan var. Tahminlere göre; 2050'ye kadar bu sayı 1 milyonu bulacak.

GÜNDE 15 DAKİKA GÜNEŞLENİN

Kostarika'da, açık havada çalışan işçiler üzerinde yapılan bir araştırma; bu kişilerin D vitamini seviyelerinin yüksek, kemiklerinin de güçlü olduğunu gösterdi. Uzun yaşam için kemik sağlığını doğrudan ilgilendiren D vitamininin vücutta eksik olmaması gerekiyor. Herkesin her gün 1000 mg. kalsiyum, güneş ışığının az olduğu bölgelerde yaşayanların ise 500 mg. magnezyum da içeren haplardan alması şart. Günde 15 dakika güneşlenmek de ihtiyacı karşılıyor.

YARIN:
Ailesine düşkün olan daha uzun yaşıyor
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahar vitaminleri yaşamı uzatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN