Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne karnında

Giriş Tarihi: 6.6.2013 16:45 Güncelleme Tarihi: 6.6.2013 16:45

İngiltere'de Durham ve Lancaster üniversitelerinden bilimadamları, doğmamış lerin acıya bağlı yüz ifadelerini ana karnında 'prova ettiklerini' açıkladı. Araştırmacılara göre, bebekler, doğumdan sonra ağlama ya da mimiklerle nasıl iletişim kuracaklarını daha doğmadan öğreniyorlar.

taramalarının sonuçlarını inceleyen bilim adamları, lerde yüz hareketlerinin hamilelik döneminde başladığını, bu hareketlerin gülümsemeden daha karmaşık kaş ve burun hareketlerine kadar değişiklik gösterdiğini belirlediler.

Araştırma ekibinin başındaki Dr. Nadja Reissland, bebeklerde normal gelişme sürecinin bu aşamasını tam olarak anlamanın, doktorlara olası sorunları teşhis etmede yardımcı olacağını söyledi.

Dr. Reissland, "Doğmamış bebeklerin acıyı hissedip edemediklerini henüz bilmiyoruz. Belirlenen hareketlerin, kendilerini nasıl hissettiklerine bağlı olup olmadığı da açık değil" dedi.

Araştıma sonuçlarını değerlendiren Dr. Reissland, yüz hareketlerinin, hislerden çok beynin gelişimiyle ilgili olduğuna inandıklarını söyledi.

Araştırmada ana karnındaki sekiz kız ve yedi erkek bebeğin dört boyutlu ultrason tarama kayıtları incelendi. Daha önce yapılan araştırmalarda da, henüz doğmamış sağlıklı bebeklerde yüz hareketlerinin hamilelik sırasında başlayıp geliştiği belirlenmişti.

Dr. Nadja Reissland, Bebeklerde hissettikleri acıyı anlatabilme becerisinin büyük önem taşıdığını, doğumdan sonra hissettikleri sıkıntıyı ya da acıyı ancak bu sayede ifade edebildiklerini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne karnında ağlama provası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN