Türkiye'nin en iyi haber sitesi

riski artıyor mu?

bulunan hastalarda riskinin, sağlıklı kişilere oranla 10 kat fazla olduğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 10.6.2013 11:30
bulunan hastalarda riskinin, sağlıklı kişilere oranla 10 kat fazla olduğu belirtildi. Riskin artmasının gerekçesi, çok erken dönemde damar sertliği gelişmesi gösteriliyor.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Siren Sezer, yaptığı açıklamada böbrek yetmezliğiyle nın birbirine çok parelel iki hastalık olduğunu belirterek, böbrek hastalarının teşhisten itibaren kalp hastası olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Böbrek hastalarının, düzenli kalp ve damar hastalıkları açısından da incelenmesinin önemine değinen Sezer, böbrek hastalarının yüzde 60'ının kalp ve damar hastalıklarına bağlı sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Sezer, böbrek hastalarında ilk sıradaki ölüm nedenin "kalp" olduğunu vurgulayarak, bunların kalp krizi, kalp yetmezliği, kalpte ritim bozukluğu ya da felç şeklinde geliştiğine dikkati çekti.

"Diyaliz hastasının, kalp krizi riski 10 kat yüksek"
Sezer, "Böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz hastası, kendi yaşıtlarından yaklaşık 10 kat fazla kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler ölüm nedeni ile karşı karşıyadır" diye konuştu.

Böbrek yetmezliğinde erken evreden itibaren kalp krizi riskinin bulunduğunu dile getiren Sezer, birçok vakanın böbrek hastalığı son döneme gelmeden kalp hastalığı nedeniyle kaybedildiğini belirtti. Sezer, "20 yaşında bir diyaliz hastasının, 20 yaşındaki sağlıklı bir kişiye göre 500 kat fazla kalp krizi geçirme riski mevcut" ifadesini kullandı.

"Böbrek yetmezliğinde damar sertliği riski 10 kat fazla"
Sezer, böbrek yetmezliği hastalarında damar sertliğinin çok daha erken dönemde geliştiğine işaret ederek, normalde bu sorunun yaşlanmayla görüldüğünü ya da şeker, kolestrol gibi sağlık sorunları bulunan kişilerde ortaya çıktığını söyledi. Böbrek yetmezliğinin ise damar sertliği gelişme riskini yaklaşık 10 kat artırdığını vurgulayan Sezer, kalp ve böbrek hastalığını önleyici önlemlerin de birbirine benzediğini ifade etti.

Sezer, riskin azaltılması için tansiyonun kontrol altında tutulması gerektiğinin altını çizerek, "Bunun dışında kişinin tuz alımını azaltması, aşırı kilolu olmaması, düzenli fiziksel aktivite yapması, kötü kolesterolü düşük, iyi kolesterolü yüksek olmalı. Aynı koruyucu tedbirler böbrek hastaları için de geçerli. Artık tedavi kılavuzları böbrek hastalığı teşhisi ile kalp hastalığı teşhisinin aynı kalp ölüm riskine işaret olduğunu kabul ediyor" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp krizi riski artıyor mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN