Doğal maden suyu ile sağlıklı yaşam

Doğanın insanlara sunduğu mucizevi nimetlerden biri olan doğal maden suyu; sağlıklı bir yaşamın da püf noktalarından... Düzenli olarak doğal maden suyu tüketerek birçok sağlık sorununa meydan okuyabilirsiniz

Giriş Tarihi: 14.6.2013
Doğal maden suları böbrek ve idrar yollarındaki taş oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Sokağa çıkılamayan aşırı yaz sıcaklarında maden suyu; sağlıklı ferahlamak için iyi bir seçimdir. Ayrıca dışarıdan cilde sürüldüğünde cildi canlandırır, ferahlık verir ve gençleştirir. Yaz yaklaşırken sıvı tüketimi daha da önem kazanıyor, özellikle terle kaybedilen mineralleri de düşündüğümüzde maden suyu tüketimi daha da önemli hale geliyor. İşte doğal maden suyunun insan sağlığına yararları:
BÖBREK ÜZERİNDE:
Doğal maden suları; böbrek ve idrar yollarında taş oluşumunu önlemeye yardımcıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarında; bikarbonat, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan maden suları iltihabı geriletici etki gösterir. Boşaltım sisteminin birçok hastalığında; böbrek fonksiyonlarını destekleme ve geliştirme amacıyla bolca doğal maden suyu içilmelidir.
SPOR YAPARKEN:
Spor yaparken ve sonrasında görülen kilo kaybı; aslında terleme ile su ve mineral kaybına bağlıdır. Bu kayıp, spor sonrası mutlaka karşılanmalıdır. Bunun için en ideali, doğal maden suyu içmektir. Özellikle ağır sporlarda su kaybı çok olur; bu tür sporlar yapıldıktan sonra birkaç şişe maden suyu içilmelidir.
METABOLİZMA ÜZERİNDE:
Doğal maden suları safra kesesi tembelliğinin giderilmesinde yararlıdır, pankreas fonksiyonlarını da destekler. Diyabette insülinin etkisini güçlendirir. Maden suyunun; hem idrar miktarını, hem de idrarla ürik asit atılımını artırdığından, idrar yollarında oluşan taş oluşumunun önlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.
SİNDİRİM SİSTEMİ ÜZERİNDE:
Günümüz insanının az su içme alışkanlığı, minerallerden yetersiz beslenmesi ve hareket azlığı; sindirim sistemi rahatsızlıklarının başlıca nedenleridir. Bunların başında da kabızlık gelir. Bu konuda da sülfatlı maden suları çok yararlıdır.
SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR:
Bir şişe doğal maden suyu; içerdiği karbondioksit gazıyla, tok karnına içildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Yemekten önce ve yemek aralarında içilen maden suyu da tokluk hissi vereceğinden kilo vermenize yardımcı olur.

SPOR AKTİVİTELERİNDE KAYBEDİLEN SU MİKTARI
SPOR TİPİ SU KAYBI
110 m. koşu.................................0.1-0.3 litre 90 dk.
Tenis....................................1.5-2 litre 90 dk.
Futbol......................................2-3 litre
Maraton koşusu................................4-5 litre


HER KOŞULDA HİZMETE HAZIRDIR
Birçok kişi özellikle ileri yaşlılar susama hissine göre su içer. Sonuç; günlük gereksinimden çok daha az miktarda su içilmesidir. Bunu önlemek ve yeterli su içilmesini kolaylaştırmak için; evde ve işte doğal maden suyu gözle görünür ve kolay ulaşılır yerlere yerleştirilmelidir.

SICAKTA TÜKETİN
Yazın aşırı sıcak günlerde terleme ile büyük miktarda su kaybı olabilir. Bununla orantılı su gereksinimi de, günlük gereksinimin iki ya da üç katına kadar çıkabilmektedir. Sokağa çıkılamayan aşırı sıcak yaz günlerinde maden suyu tüketmek iyi bir seçimdir.

MUTFAKTA...
Maden suları yalnızca susuzluk giderici değildir; aynı zamanda yeniliklere açık aşçıların yetenekli bir yardımcısı da olabilir. Örneğin; krep hamurumaden suyu ile yoğrulursa, tavada kızarınca çok daha yumuşak olacaktır. Yağ yerine maden suyu kullanarak hafif ve az kalorili et kızartması hazırlanabilir. Ancak tavaya konan maden suyu miktarı iyi ayarlanmalıdır.

GÜZELLİK İKSİRİDİR
İçilen doğal maden suyu ile cilt fizyolojisinin destekleneceği, gergin ve pürüzsüz bir cilde katkısı olacağı bildiriliyor. Diğer yandan maden suyu sadece içildiğinde değil; aynı zamanda dıştan sürüldüğünde de cildi canlandırıyor ve gençleştiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğal maden suyu ile sağlıklı yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN