Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bantla aşı dönemi

Aşıların sız olarak ucuz ve etkili bir şekilde yapılmasını sağladığı belirtilen "" 'nın kentindeki bir konferansta tanıtıldı.

Giriş Tarihi: 14.6.2013 11:48 Güncelleme Tarihi: 14.6.2013 11:48

TEDGlobal konferansında bu yamaların dünya genelinde hastalıklarla mücadelede büyük bir dönüşüm sağlayabileceği kaydedildi.

Avusytralya'daki Brisbane Queensland Üniversitesi'nden Prof. Mark Kendall yeni yöntemin bu aşının sıtma gibi hastalıklarla mücadele açısından umut vadettiğini söyledi. Ancak diğer uzmanlar, bu yöntemin bazı hastalar için uygun olmayabileceğine dikkat çekti.

Prof Kendall aşı bantını, 160 yıl önce Alexander Wood'un ilk ve patenti için başvuru yaptığı 'da tanıttı, "Patenti alınan iğneler, neredeyse bugün kullandıklarımızın aynısı. Bu 160 yıllık bir teknoloji." dedi.

Kendall'a göre nano bantlar, iğne korkusu olan hastalar ve kirli iğnelerle hastalığın bulaşmasının önlenmesi açısından önemli avantajlar içeriyor.

NORMAL AŞININ YÜZDE BİRİ KADAR

Deriye kuru olarak uygulanan bantın yüzeyindeki binlerce minik uç, aşının derinin altına nüfuz etmesini sağlıyor.

Nano bantların, derinin hemen altındaki hücreleri hedef aldığını belirten Kendall "Anlaşılan kasa giren geleneksel iğnelerle bu hücreleri ıskalıyorduk" dedi.

Queensland Üniversitesi'nde grip aşısı nano bantlarla denendi.

Araştırmacılara göre, nano bantla yapılan aşılarda bağışıklık tepkisi, geleneksel şırıngalarınkinden tamamen farklı oldu.

Bu yöntemle gereken aşı miktarı da çok daha az. Bazı durumlarda normal aşının yüzde biri bile yeterli oluyor.

Kendall'a göre, 10 dolara mal olan bir aşı bu yöntemle 10 sente düşebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bantla aşı dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN