Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ten sonra dinlenmeyin

ABD'de George Washington Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, ten sonra dinlenmek yapılacak en kötü şeylerden biri. Yemek sonrası kısa ler bile kan şekerini düşürmede uzun yürüyüşler kadar etkili olabiliyor.

Giriş Tarihi: 14.6.2013 12:02

Araştırmayla, her ten sonra 15 dakika yürümenin, yaşlılarda diyabet oluşmasını engelleyebileceği ortaya çıktı. Çünkü yemekten sonra yükselen kan şekeri Tip 2 diyabet riskini arttırıyor. Bu nedenle araştırmada, yemekten sonra dinlenmenin "yapabileceğiniz en kötü şey" olduğu vurgulanıyor.

Araştırma sonuçlarını kaleme alan Loretta DiPietro'ya göre, yemeklerden sonra kan şekerinin hızla yükseldiği 'riskli anlarda' kısa egzersizin etkisi ilk kez ölçüldü. Günde üç kez 15 dakika yürümenin kan şekerini düşürmekte 45 dakikalık tek bir kadar etkili olduğu saptandı.

Araştırmaya göre yürüyüş için en iyi vakit ise, akşam yemeği sonrası. Zira genelde, en fazla akşam yemek yeniyor ve kan şekerindeki en büyük yükselme de bunu izliyor. Kilo vermek ve egzersiz Tip 2 diyabeti önlemenin en iyi yolu olarak kabul ediliyor.

Amerikalı ekibin araştırması 60 yaş üzeri 10 kişiyi kapsıyor. Dr. DiPietro, araştırma sonuçlarının doğrulanması için daha geniş çapta araştırmalara gerek olduğunu söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemekten sonra dinlenmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN