seçerken dikkat!

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orkun Müftüoğlu, koyu renkli larının nin büyümesine ve gözlerin daha fazla ışın almasına yol açabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 19.6.2013 11:45 Güncelleme Tarihi: 19.6.2013 11:45
Müftüoğlu, çevre koşulları nedeniyle güneş ışınlarının etkisinin eskiye göre arttığını belirterek, ışınların gözde kornea, ve sarı nokta hastalığının oluşumunu hızlandırdığını vurguladı.

Özellikle açık tenli ve renkli gözlülerin güneşten daha çok etkilendiğini dile getiren Müftüoğlu, bu özelliklere sahip kişilerle doğrudan güneşe maruz kalanların göz sağlıklarını korumaları için kullanmalarında yarar olduğunu ifade etti.

Müftüoğlu, güneş gözlüklerinde seçiminin oldukça önemli olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

'Pahalı güneş gözlükleri, 'iyi ya da sağlıklı' demek değildir. Bunun yanında koyu renkli gözlüklerin de her zaman daha fazla koruma sağladığı inanışı da yanlış bir algıdır. Koyu renkli güneş gözlüğü camları nin büyümesine yol açabilir. Bu da gözümüzün daha fazla ışın almasına neden olabilir.

Güneş gözlüğü alırken en önemli önceliğimiz gözlük camının ultraviyole A ve B ışınlarını kesmesidir. Kullanıcıların buna çok dikkat etmesi ve kalite belgesini istemesinde fayda vardır.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş gözlüğü seçerken dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN