Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda zehirlenmelerine dikkat

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, sıcak havalarda besinlerin bozulma riskinin arttığını, besin kaynaklı zehirlenmelerin sık görüldüğünü bildirdi.

Giriş Tarihi: 25.6.2013 16:10
Elmacıoğlu, yaz aylarının başlamasıyla artan hava sıcaklıklarının, birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi.

Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının arttığını, metabolizmanın bu yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığını belirten Elmacıoğlu,
şöyle devam etti:

"Yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlenmektedir. Ayrıca sıcaklıkların etkisiyle artan
terle, su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir. Yaz aylarında özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme sıklığı artmakta. Ayrıca sıcak havalarda besinlerin bozulma riski artmakta ve besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülmektedir."

BAKTERİLER HIZLI ÜRÜYOR

Özellikle yaz aylarında artan hastalıkların başında besin zehirlenmelerinin geldiğini vurgulayan Elmacıoğlu, "Bu aylarda açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulan riskli besinler açıkta bekletilmemeli" dedi.

Sıcak ortamda bakterilerin çok hızlı üreyerek besinlerin bozulmasına neden olabildiğine değinen Elmacıoğlu, şöyle konuştu:

"Bilinçli ve dikkatli olmakta yarar var. Güneşten korunmada ve yaz mevsimine vücudumuzun maksimum uyumunu sağlamak için en çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri de sıvı tüketimi. Çünkü terlemeye bağlı aşırı su kaybı ile vücudun su dengesinin bozulması çok kolaydır. Su kaybı insan sağlığı için büyük bir risktir. Vücuttan aşırı sıvı kaybı, halsizlik, yorgunluk, sinirlilik, konsantrasyon bozulması gibi belirtilerle kendini gösterirken, kaybedilen suyun miktarının fazla olması çok ciddi tablolar meydana getirebilmektedir."

Yaz sıcaklığından en çok çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp ve şeker hastalığı olanların etkilendiğini vurgulayan Elmacıoğlu, bu nedenle yaz aylarında sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu, bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini anlattı.

YAZIN BESLENME ÖNERİLERİ

Prof. Dr. Elmacıoğlu, yanlış beslenme alışkanlıklarının da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Yaz aylarında kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması önemlidir. Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemesi, basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih edilmelidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda zehirlenmelerine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN