Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lere uyarsı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan Öztürk, larda sıvı alımının yetersizliği nedeniyle kalbe gelen kan miktarının azaldığını belirterek, "Kalp rahatsızlığı bulunmayan insanlar için bile sıcak havada sürekli araç kullanmak çok da uygun değil" dedi.

Giriş Tarihi: 26.6.2013 14:40 Güncelleme Tarihi: 26.6.2013 14:40

Öztürk, yaz tatilinde birçok insanın uzun yola çıkacağını ifade ederek, uzun yola çıkan tatilcilerin en fazla 2 saatte bir mola vermeleri gerektiğini söyledi.

Öztürk, sıcaklık nedeniyle vücudun sıvı kaybedeceğine dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Hava sıcak olduğu için özellikle 2 saat ya da 90 dakika yol gittikten sonra 5 ya da 10 dakika mola vermek gerekir. Bu, uzun yolculuklarda çok önemli. larda terleme ile vücut sıvı kaybına maruz kalıyor. Sıvı alımının yetersizliği nedeniyle kalbe gelen kan miktarı azalacağından pompalanan kan miktarı da azalıyor. Bunun sonucunda tansiyon düşüklüğü ortaya çıkacak, bu da dikkat eksikliği, baş dönmesi gibi semptomlara yol açacağından yolculuk değişik kazalarla sonuçlanabilir.

Kalp rahatsızlığı bulunmayan insanlar için bile sıcak havada sürekli araç kullanmak çok da uygun değil."

" geçirmek için damar tıkanıklığı olması gerekmiyor" diyen Öztürk, "Kalp krizi geçiren insanlara bakıldığında çoğunda ciddi manada damar tıkanıklığı yok. Stres, sigara, sıcak hava, soğuk hava gibi onu aktive edecek durumlar geliştiği zaman damarda pıhtı kümelenmesi ortaya çıkıyor. Dolayısıyla hiçbir belirtisi olmayan insanlar da kalp krizi geçirebilir. Hava sıcaksa ve hastamız sigara içiyorsa, yolda giderken de kalp krizi geçirmesine neden olabilir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürücülere kalp krizi uyarsı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN