Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnkontinens kader mi?

Giriş Tarihi: 27.6.2013
İdrar kaçırma, yaşı ilerleyen herkes için bir kader mi? Bunu önlemenin yolu yok mu? E.L./Denizli
İdrar kaçırma yani inkontinens'in, ilerleyen yaşla birlikte daha sık görüldüğü doğrudur. Fakat yanlış olan; bu sorunun yaşlılıkta zaten görülmesi beklenen, doğal bir süreç olduğu inancıdır.

KATLANMAK GEREK MEZ
İnkontinens, hiçbir şekilde kader değildir ve ona katlanmak da gerekmiyor. Peki neden ileri yaşlarda daha sık görülüyor? Bunun tek cevabı; inkontinens'e sebep olan hastalıkların ileri yaşla birlikte daha sık görülmesi ve bedenin gençlere göre problemlerle baş etme yeteneğinin de daha düşük olmasıdır. Örneğin, prostat hastalıkları ileri yaşlarda ortaya çıkar ve erkeklerde görülen inkontinens'in en başta gelen sebebi de budur. Aynı şekilde çok doğum yapmak ve perine kaslarının zayıflamış olması da kadınlardaki idrar kaçırmanın başlıca sebebidir. Fakat bunların hiçbiri, yaşlılığın doğal hali değildir ve katlanılması gerekmez.

Beyin ne zaman yaşlanır?

Beynimizin doğumdan hemen sonra yaşlanmaya başladığı söylenir. Bu doğru mu? K.F./İstanbul

Böyle spekülatif yorum ve haberlere sıklıkla rastlamak mümkün. Henüz olgunlaşmasını tamamlamamış beynin, doğar doğmaz yaşlanmaya başlaması diye bir şey söz konusu değildir. Yaşlılık, gelişmenin bitip olgunluğa erişildikten sonra başlayan bir süreçtir. 20'li yaşlardan sonra gelişimini tamamlayan beyin ve sinir sistemi hücre kaybetmeye başlar. Yani yaşlılık süreci ilk sinyallerini verir. Hücre kaybı ilk başta çok yavaştır fakat yıllar ilerledikçe hızlanır. Sağlıklı yaşayarak beynin yaşlanmasını geciktirmek mümkündür. Okumak, bulmaca çözmek ve sosyal yaşama katılmak da beyin için faydalıdır.

Kabızlık günle hesaplanmaz

Her gün düzenli olarak tuvalete gitme ihtiyacı hissetmiyorum. Bu normal midir? A.B./Antalya

Kabızlık konusunda normalin ne olduğu, kişiden kişiye göre değişebilir. Kimisi günde üç kere, kimisi haftada üç kere dışkılar. Bunların hepsi normal olabilir. O nedenle kabızlık günle hesaplanmaz. Önemli olan; ihtiyacı giderirken zorlanmamak ve boşalmışlık hissini yaşamaktır. İlla da sayı vermek gerekirse, haftada üç kereden az tuvalete gitmek kabızlık demektir. Haftada bir ya da daha az tuvalete gitmek ise ciddi kabızlık sorununa işaret eder. İki günde bir olan düzen birden haftada bire dönmüşse, doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnkontinens kader mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN