Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sı insanlarda denenecek

() hastalığına karşı geliştirilen ve fareler üzerinde yüzde 80 başarı sağlanan nın, insanlarda deneme aşamasına gelindiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 27.6.2013 17:11

Projenin yürütücüsü ve ERÜ Tıp Fakültesi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, TÜBİTAK'ın öncülüğünde, Erciyes ve Fırat üniversitelerinde görevli akademisyenlerce ortaklaşa yürütülen çalışmasının, birinci aşamasının başarıyla tamamlandığını söyledi.

Çalışmanın ikinci aşamasının ERÜ bünyesinde yeni kurulan Aşı Geliştirme Merkezinde devam ettiğini belirten Özdarendeli, şunları kaydetti:

"Fareler üzerinde yaptığımız denemelerde yüzde 80 koruma sağladık. Şimdi sıra aşının ikinci ve üçüncü aşamalarında. İkinci aşama olan ERÜ Aşı Geliştirme Merkezindeki çalışmalarımızı en kısa zamanda bitirerek, gerekli izni aldıktan sonra kasım ayında İyi Klinik Uygulamalar Merkezinde aşının gönüllüler üzerinde denemeyi planlıyoruz. Bu denemelerin de faz-1, faz-2 ve faz-3 olmak üzere 3 aşaması var. Bu da yaklaşık 5-6 yıl sürecek ancak 6 ay sürecek faz-1 kapsamında 100-150 gönüllü üzerinde deneme yapacağız. Yapacağımız kan testlerinde hastalığına karşı aşının koruyucu etkisini tespit ettiğimizde, diğer fazlara geçilecek."

Özdarendeli, faz-2 ve faz-3 kapsamında da 'nın belirleyeceği pilot bölgelerdeki 18-65 yaş grubundaki 3-4 bin kişiye aşının uygulanacağını ifade ederek, "6-7 yıl sonra ise aşının son aşaması yani endüstriyel aşamaya geçilmiş olacak. Tüm aşamalar başarıyla geçildikten sonra aşının Sağlık Bakanlığı ya da özel sektör yoluyla seri üretimine geçilecek. Böylelikle insanlarda ölümcül KKKA hastalığına karşı koruyucu yol bulunmuş olacak" dedi.

Projenin başından bu yana gelinen bütün aşamalarda ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur'un kendilerine gerek maddi gerekse manevi anlamda büyük destek verdiğini kaydeden Özdarendeli, şunları söyledi:

"Sayın Rektörümüz, ERÜ'de akredite çalışmaları tamamlanınca TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinden sonra Türkiye'nin ikinci önemli aşı geliştirme merkezi olacak olan seviye-3 laboratuvarını kurarak, adeta bu yönde yapılacak diğer aşı çalışmalarının da kapısını aralamış oldu. Bu laboratuvarda KKKA aşısının yanı sıra diğer bulaşıcı virüslere karşı da aşı geliştirilebilecek. Böylelikle ülkemiz aşı konusunda önemli mesafe alacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KKKA aşısı insanlarda denenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN