Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için umut ışığı

Hastanın nin vücuda saldırısını engellen bir aşının, tedavisi için umut olabileceği belirlendi.

Giriş Tarihi: 27.6.2013 12:06 Güncelleme Tarihi: 27.6.2013 12:08

Stanford Üniversitesi'nden bilim adamları, hastalarının nin üreten hücreleri yok ettiğini hatırlatarak, aşıyla bu durumun tersine çevrilebileceğini gösterdi.

"Science Translational Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmada, normalde aşının bağışıklık sistemine hastalığa neden olan bakteri ya da virüse "saldırmayı öğrettiği" ancak bunun ters etki yaratmada da kullanılabileceği belirtildi.

Lawrence Steinman ve ekibi, "ters etkili aşının" özellikle beta hücrelerine saldıran beyaz kan hücrelerini hedef aldığını ifade etti. Araştırmacılar, 3 ay boyunca hastalara her hafta yapılan aşıdan sonra beyaz kan hücrelerinin azaldığını vurguladı. Kan testleri de aşıdan sonra beta hücrelerinin faaliyetinin daha iyi olduğunu ortaya koydu.

Steinman, sonuçların heyecan verici olduğuna ancak geniş çaplı araştırmalar yapılması gerektiğine dikkati çekti. Bilim adamı ayrıca, aşının etkisinin 2 aya kadar devam ettiğini, dolayısıyla düzenli aşının gerekli olduğunu belirtti.

Tip 1 diyabet hastalarında bağışıklık sistemi, pankreastaki beta hücrelerini yok ediyor. Bu da vücudun yeterli insülin üretememesine ve hastaların hayat boyu günde 3-4 kez insülin iğnesi kullanmaya mecbur kalmasına yol açıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeker hastaları için umut ışığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN