Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 yıl içinde mümkün olabilir

Giriş Tarihi: 1.7.2013 15:16 Güncelleme Tarihi: 1.7.2013 17:48

nin 2 yıla kadar mümkün olabileceği bildirildi.

İtalyan nöroşirurji uzmanı Sergio Canavero, bilim-kurgu filmlerini aratmayan ın iki yıla kadar başarılabileceğini belirtti.

"Surgical Neurology International" dergisinde yayımlanan araştırmada, Canavero, 1970'li yıllarda doktor Robert White ve ekibinin maymunlar üzerinde yaptığı benzer deneyleri hatırlattı.

Canavero, White ve ekibinin bir maymunun kafasını bedeninden ayırıp başka bir maymunun bedenine nakletmeyi başardığını, 8 gün sonra böbrek yetmezliğinden ölse de maymunun ameliyattan sonra bilincini geri kazandığını ve araştırmacıları ısırmaya çalıştığını vurguladı.

İtalyan bilim adamı, yakında insanların katıldığı araştırmalarda da geliştirdiği yöntemi uygulamak istediğini anlattı.

Canavero, nakil yapılacak kişinin kafasının alınarak, vücut ısısının düşürüleceğini, daha sonra donörden alınan kafanın nakledileceğini belirtti.

Bilim adamı, hastanın ameliyattan sonra hayatta kalması durumunda, doku reddine karşı uzun bir tedavi göreceğine dikkati çekti.

Ancak bu naklin önünde büyük engellerin bulunduğu ifade edildi. Ameliyatın masrafının 10 milyon avro olacağının tahmin edildiği, yaklaşık 100 gönüllünün bulunmasının ve etik sorunların aşılmasının da güç olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafa nakli 2 yıl içinde mümkün olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN