Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her ailenin bir olacak

Türkiye’de özellikle çocukların ciddi sağlığı problemleri yaşaması ’nı harekete geçirdi. Bakanlık her ailenin bir olacağını açıkladı.Hekimleri aileleri her ay düzenli olarak muayeneye çağıracak.

Giriş Tarihi: 2.7.2013 10:08 Güncelleme Tarihi: 2.7.2013 15:19

Türkiye'de 7-14 yaş grubundaki çocukların yüzde 24,5'i ağız ve sağlığı sorunları yaşarken, bu oran yetişkinlerde yüzde 8,7 olarak gerçekleşti. Yapılan araştırmalarda her 100 çocuktan 84'ünün en az 1 dişinin olduğu tespit edildi.

HER AYMUAYENE

Bugün'den Selvi Çelik'in haberine göre; bu kapsamda , 'Koruyucu Diş Hekimliği İzlem Planı'nı hayata geçirecek. Planda bebeklerin anne karnından ergenlik dönemine kadar ağız ve diş sağlığının izleneceği bildirildi. Toplumda ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşturulabilmesi için sadece bebekler değil aile bireyleri de düzenli takip edilecek. Aile diş hekimleri belirlenen aileleri her ay düzenli olarak muayeneye davet edecek.

Okul öncesi eğitim kurumları ve ilköğretim okullarında ağız sağlığı eğitimi verilecek. İlköğretim okullarında koruyucu flor uygulaması yapılarak diş çürüklerinde azalma sağlanacak. kontrolleri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının toplumda özendirilmesi sağlanacak. Diş sağlığının önemini anlatan kamu spotları hazırlanacak.

DOĞMADAN DİŞ SAĞLIĞI PLANI YAPILACAK

Diş çürüklüğünün çocukluk döneminden itibaren başladığını belirten Sağlık Bakanlığı, plan kapsamında doğum koçları ve doğum doktorlarını kullanacak. Doktorlar bebeklerde çıkabilecek hastalıkları kontrol ederken, ağız ve diş sağlığını da raporlayacak. Bebeğin dişlerinin güçsüz olmasının tespit edilmesiyle anneye kalsiyum ve protein açısından zengin gıdaları yemesi tavsiye edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her ailenin bir diş hekimi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN