Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hormonlarınızı yeteri kadar tanıyor musunuz?

Giriş Tarihi: 5.7.2013
Hormonlar, kadın vücudunun birçok fonksiyonunu kontrol ediyor. Eksikliği veya fazlalığı durumunda ise vücutta ciddi sorunlara yol açabiliyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Burçin Demirel, hormonların vücuda etkilerini anlattı:

ÖSTROJEN HORMONU
Östrojen hormonu, temel cinsiyet hormonlarından biridir ve üreme sürecinin en önemli parçasıdır. Östrojen, adet döngüsünü düzenler ve rahim iç duvarını kalınlaştırarak gebeliğe hazırlar. Ergenlik ve gebelikte meme gelişimi, yağlanma, kalça kemiklerinin gelişimi ve cilt yumuşaklığının sağlanmasında görev alır.
Östrojen eksikliğinde kadınlarda en sık görülen sorun; normal adet döngüsündeki aksamadır. 40 yaşın altındaki kadınlarda erken menopoz durumlarında sıcak basması, vajinal kuruluk ve gece terlemeleri gibi menopoz belirtileri görülebilir. Cinsel sorunlar da ortaya çıkar. Kemik erimesinin de bir numaralı sebebidir. Bu sorunları yok etmek için eksilen östrojen, ilaçlarla takviye edilebilir.
Östrojen fazlalığı; adet düzensizliği, ödem, anksiyete, depresyon, anormal kilo alımı, migren tipi baş ağrıları, uykusuzluk, duygu durum değişiklikleri, memede fibrokistik hastalıklar, miyom, hipertansiyon, hafıza kaybı ve rahim iç duvarı (endometriyum) kanseri gibi sorunlara neden olur.

PROGESTERON HORMONU
Progesteron hormonu, yumurtalıklarda 'korpus luteum' adı verilen sarı cisimden ve gebelikte plasentadan salgılanır. Gebeliğin devamını sağlayabilmesi için rahim iç duvarını kalınlaştırır.
Progesteron eksikliği; kısırlık, tiroid fonksiyon bozukluğu, depresyon, fibrokistik meme, kilo alımı, safra kesesi hastalığı ve panik atak gibi sorunlara neden olur. Ayrıca düzensiz adet döngüsü, magnezyum eksikliği, vajinal kuruluk ve göğüslerde hassasiyet de görülebilir. Bunun için progesteron içeren ilaçlar kullanılabilir.
Bu hormonun fazlalığı ise yorgunluk, adet miktarında azalma, şişkinlik, depresyon ve baş dönmesine yol açabilir.

TESTOSTERON
Testosteron; erkeklik hormonu olarak bilinmesine rağmen çok düşük düzeyde kadınlarda da üretilir. Bu hormon; doku, kas ve kemik yoğunluğunun sağlanması, cinsel dürtünün artması, iştah ve yağ dağılımı değişikliklerinde görev alır.
Eksikliği halinde; libido kaybı, kas kütlesinde azalma ve yağ kütlesinde artış oluşur.
Testosteron fazlalığı; yüz ve vücutta erkek tipi kıllanma, akne gelişimi, sesin kalınlaşması ve erkek tipi kellik gibi sorunlara yol açar. Testosteron üretimini azaltan tedavilere başvurulabilir. (Cosmopolitan dergisi)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hormonlarınızı yeteri kadar tanıyor musunuz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN