Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazın hamilelere serinleten tavsiyeler

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meltem Çam, anne adaylarına yaz mevsiminde bol sıvı almaları tavsiyesinde bulundu.

Giriş Tarihi: 23.7.2013 16:04 Güncelleme Tarihi: 23.7.2013 16:56
Gebeliğin kendi içinde çok özel bir dönem olduğunu ve bu dönemde vücutta birçok değişim gözlemlendiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meltem Çam, 'Artan metabolizma hızı vücut ısısını daha da yükseltiyor, bunun üzerine bir de hava sıcakları eklenince anne adayları için daha zor günler başlamış oluyor' dedi. En iyi seçeneğin su olduğunun asla unutulmaması gerektiğini ifade eden Çam, "Bol bol sıvı alın. Ancak portakal suyu, süt ve terleme ile kaybedilen elektrolitleri de yerine koymak için sporcu içecekleri de tercih edilebilir. Aşırı sıvı alımının da su zehirlenmesine sebep olabileceğini unutmayın. Kıyafet tercihinizi terletmeyen, serin tutan, bol ve rahat kıyafetlerden yana kullanın. Nefes alıp verme de ısıyı düzenlemede önemli bir faktördür. Çok hızlı olmayan düzenli bir tempoda nefes alıp vermeye çalışın. Yüzme sadece serinletmekle kalmaz, tüm vücudu çalıştıran güzel bir egzersizdir" diye konuştu.

Yaz gebeliklerinin en büyük sıkıntılarından birinin de bacaklardaki şişmeler olduğunu belirten Çam, bu değişikliklerin gebelerde sık olmakla birlikte sıcak havalarla birlikte daha çok görüldüğüne dikkat çekti. Op. Dr. Çam, bu şişliklerle baş etmek için de şu önerilerde bulundu:

"Tuz kullanımını makul seviyelere indirin. Gün içinde özellikle iş sonrası veya yemekten sonra 30-60 dakika uzanın. Ayaklarınızın altına bir havlu veya ufak bir yastık koyarak hafifçe yükseltin. Ayaklarınıza rahat, hatta mümkünse biraz büyük ayakkabılar giyin. Haftada 2-3 kere yürüyüş yapın. Uzun süre aynı yerde ayakta kalmayın. Yüzüklerinizi elleriniz şişmeden çıkarın."

Çam, yaz gebelerinin dikkat etmesi gereken tek noktanın sıcak hava olmadığının altını çizdi. Gebelikte melanin hormonunun artışı nedeniyle özellikle yüzde gebelik maskesi denen renk koyulaşmaları ve lekelerin ortaya çıkabileceğini belirten Meltem Çam, yaz aylarında mutlaka 30-45 koruma faktörlü güneş kremi kullanmalarını tavsiye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazın hamilelere serinleten tavsiyeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN