Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İçimden bir ben daha çıktı

Tüp mide ameliyatı olduktan sonra bir yıl içinde tam 80 kilo birden veren 25 yaşındaki Çağlar Tuna: Denemediğim yöntem kalmamıştı. Bu olaya 'Mideden çıkan ben' diyorum

Giriş Tarihi: 25.7.2013
Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel; obezite ameliyatları sırasında yaşanabilecek komplikasyonlar hakkında bilgi verdi. Yerdel, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenleri de anlattı:
Aşırı kilolu olmak; bacak toplardamarlarının içinde pıhtı oluşması olarak tanımlayabileceğimiz ve çok korktuğumuz duruma olan yatkınlığı artırıyor. Bu açıdan ameliyat sırasındaki genel anestezi ayrı bir risk faktörü olarak görülebilir.
Ancak bu konuda iyi bir haberimiz var: Piyasada var olan bir ilacın dikkatli bir biçimde kullanılmasıyla ve bacaklara direkt olarak uygulanan özel basınç çorapları sayesinde; bu pıhtı oluşumu riski çok ciddi biçimde azalıyor.

EKİP ÇOK DENEYİMLİ OLMALI

Ekibin deneyimi sayesinde; ameliyat süresinin kısa tutulması ve hastaların bir an önce ayağa kaldırılıp yürütülmesi de, pıhtı riskinin azaltılması açısından büyük önem taşıyor. Açıkcası bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 600 olguda, henüz hiçbir pıhtı sorunu ile karşılaşmadık.
Önemle bilinmesi gereken nokta; morbid obezitenin kendisinin de ölümcül bir hastalık olduğudur. Bu nedenle tedavide uygulanan girişimlerle ilgili kâr-zarar oranının hastalar tarafından iyi bilinmesi gerekiyor. Ameliyattan önce, karşılaşılabilecek bütün riskler hasta ile en ince ayrıntılarına kadar paylaşılmalıdır.

KAÇAK VE KANAMALAR ÖNEMLİ

Erken dönemde en çok korkulan komplikasyonlar; kesilme ve kapatılma hatlarından kanama ve kaçak olmasıdır. Bunlar; oluşmalarını engellemek için ne kadar çaba harcansa da, yine de yüzde 1-2 oranında karşımıza çıkabiliyor. Bunlar, derhal müdahale edilmesi gereken durumlardır. Ameliyat sonrası bu durumlar oluşsa bile, mühim olan; sorunu erken dönemde fark etmek ve gereken düzeltici müdahaleleri anında yapabilmektir.
Ameliyat sonrası ortaya çıkan kanamalara; zaman zaman endoskopik, nadir olarak da laparoskopik girişimlerle müdahale etmek gerekebiliyor.

ATEŞ ALARM NİTELİĞİNDE

Kaçak konusuna gelince... Bunun bir an önce anlaşılması hayati önem taşıyor. Dolayısı ile tüm hastalarımızı ameliyat sonrası çok yakın takibe alıyoruz. Nedeni belli olmayan ateş ve karın bölgesinde yaşanan sorunlar, bizim için alarm niteliği taşıyor. Böyle bir durum yaşandığında derhal müdahale ediyoruz. Bu kaçak sorununu 600 hastamızın sadece ikisinde yaşadık ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi ettik. Özel bir müdahale gerektiren bir hastamız hiç olmadı.
Tüp mide ve mide by-pass'ı ameliyatı sonrasında; çok nadir de olsa, birleştirme ve kesilme hatlarında darlık gelişebiliyor. Bu durumların teşhisi ve tedavisi çok zor değildir; endoskopik balonlarla bu darlıklar genişletilebiliyor. Nadir olarak ise cerrahi müdahale gerekebiliyor.

UZUN DÖNEMDE EGZERSİZ faydaLI

Her sağlıklı insanın yapması gereken egzersizler, obezite ameliyatları sonrasında da çok yararlı oluyor. Hafif egzersiz programları; vücudun kas kitlesinin azalmaması, cilt sarkmalarının en aza indirgenmesi için çok faydalı oluyor.
Ameliyat sonrasında hastalar düzenli olarak egzersiz yaparlarsa, hiçbir ek estetik girişime gerek kalmıyor. Ancak aşırı kilo kaybına bağlı olarak haddinden fazla cilt sarkması olan hastalarımız, estetik ameliyat olabiliyor.

SAVAŞI KAZANDI 80 KİLO OLDU!
25 yaşındaki Çağlar Tuna, 6 yaşından beri kilolarıyla savaşıyordu. Diyetlerden akapunktura kadar denemediği yöntem kalmadı. 160 kilo olduğunda artık umudunu kaybetmişti. İnsanlardan kendini soyutlamış bir haldeyken; Prof. Dr. Koray Tekin, kendisine tüp mide ameliyatını anlattı. Ameliyat sonrası hayatı değişen Tuna şöyle konuşuyor: "Korkularım vardı ama sonra bu korkular umuda dönüştü. 1.5 yılda 80 kilo verdim; şimdi 80 kiloyum. Ben artık bu olaya 'Mideden çıkan ben' diyorum."

EVRENSEL HAYATİ RİSK ORANI AŞILMAMALI
Ameliyat sırasındaki hayati risk oranı yüzde 0.1'dir. Ancak morbid obezler tedavi edilmezlerse; yaşıtlarına göre 10-15 yıl erken ölürler. Dolayısı ile yüzde 0.1'lik risk, kabul edilebilir bir orandır.
Kalp by-pass'ı ameliyatlarında, Amerika'da kabul edilebilir ölümcül risk oranı yüzde 2'dir. Ameliyat yapan merkezde yüzde 4-5 oranında ölüm oluyorsa; orasını kapatıyorlar. Dolayısı ile mühim olan; o ameliyat için evrensel boyutta kabul edilen risk oranını aşmamaktır. Kendimizden örnek verirsek; 600'ü aşkın bariatrik cerrahi olgusunun hiçbirini kaybetmedik.

TÜP MİDE AMELİYATI İLE 43 KİLO VERDİ
Midenin bir kısmının çıkarıldığı için gıda alımının kısıtlandığı ve dolayısıyla iştahın önemli ölçüde azaldığı tüp mide ameliyatı; obezite operasyonları arasında en fazla tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Teknik açıdan da kolay olan bu ameliyat; yaklaşık olarak bir saat sürüyor. Bu ameliyatı olan Mine Kantur, bir yıl içinde tam 43 kilo vererek sağlığına kavuştu. Kantur'un yaşam kalitesi önemli ölçüde arttı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçimden bir ben daha çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN