Türkiye'nin en iyi haber sitesi

riskini azaltıyor

ABD'deki Harvard Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, içme alışkanlığına sahip kişilerin etme riskinin yüzde 50 az olduğunu gösterdi.

Giriş Tarihi: 27.7.2013 15:53 Güncelleme Tarihi: 27.7.2013 15:54

Araştırmacılar, 16 yıl boyunca sağlık durumu ve beslenme alışkanlığı incelenen 200 bin kişiye ait verileri değerlendirdi.

Bilim adamları, günde 2-4 fincan içenlerle, hiç içmeyenler, nadiren içenler ve kafeinsiz kahveyi tercih edenlerin psikolojik durumunu karşılaştırdı. Her gün 2-4 fincan kahve içen kadın ve erkeklerin riskinin diğer gruptakilerden yüzde 50 az olduğu görüldü.

Araştırmaya imza atanlardan Michel Lucas, bir fincan kahvede yaklaşık 140 miligram kafein bulunduğunu, kahvenin kafein ihtiyacının yüzde 80'ini karşıladığını hatırlattı.

Lucas çayın 47 miligram kafein içerdiğini, dolayısıyla bir fincan kahvenin etkisini sağlayabilmek için yaklaşık 3 fincan çay içilmesi gerektiğini vurguldı. Ancak araştırmacılar, kahve tüketiminin abartılmaması gerektiği uyarısında da bulundu.

Araştırma, "The World Journal of Biological Psychiatry" dergisinde yayımlandı.

Daha önce enerji verici özelliğe sahip kahvenin kalbe, gözlere ve karaciğere faydalı olduğu belirlenmişti. 2011'de yapılan bir araştırma da, kahve içen kadınların depresyona yakalanma riskinin yüzde 15 azaldığınıgöstermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahve intihar riskini azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN