Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 kez ameliyat olan hastalar var

Disk dejenerasyonu olan hastalarda; vidalama operasyonu yerine klasik bel fıtığı ameliyatının yapılması, hastanın şikayetlerini azaltmaz. Yanlış operasyonlar yüzünden iyileşemeyen ve 12 kez ameliyat olan hastalar bile var

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Özel Kent Çiğli Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Kemal Yücesoy; disk dejenerasyonu hakkında bilgi verdi:

Hasta, en fazla kaç kez ameliyat olabilir?
Bizim öncelikli hedefimiz hastayı; normal yaşantısına döndürmektir. Eğer hasta normal hayatına bir türlü dönemiyorsa; mutlaka teşhiste veya tedavide bir eksiklik vardır. Hasta, ikinci bir ameliyatla tamamen iyileşebilir. Üç, dört, hatta oniki kez ameliyat olan hastalar bile var. Eğer füzyon ameliyatı yerine bel fıtığı ameliyatı yapılmışsa; füzyon ameliyatı ile hasta normal yaşantısına dönebilir. Ancak ikinci ameliyatlar her zaman daha zordur.

İDRAR TUTAMAMA VE GÜÇ KAYBI
Ameliyat kararı ne zaman verilmelidir?
Öncelikle kişiye ilaç tedavisi uygulanır ve istirahat önerilir. Ancak bu istirahat süresi üçbeş günü geçmemelidir. Bu sürede hasta rahatlamıyorsa, bir daha rahatlamayacak anlamına gelir. Sinirlerin geçtiği kanallar tamamen tıkanmışsa, hastanın geçmeyen ağrıları varsa, ayaklarında kuvvet kaybı veya idrar tutamama gibi problemler saptanmışsa; fizik tedavi, ilaç ya da istirahat fayda etmez. İşte o zaman hastanın ameliyat edilmesi gerekir.

AĞRI VARSA, SİNİR CANLIDIR

Ameliyatın aciliyetiyle ilgili belli başlı kriterleriniz var mı?
Evet, cerrahide iki önemli kriter vardır. Bunlardan biri; hastada kuvvet kaybının olmasıdır. İkincisi de idrar ve büyük abdestini tutamamasıdır. Hasta bu sıkıntıları yaşıyorsa, cerrahi müdahale şarttır. Ancak bu sorunlar ortaya çıktığında geriye dönüş de zordur. Tüm dünyada yapılan ameliyatların yüzde 95'i ağrı, yüzde 4'ü kuvvet kaybı, yüzde 1'i de idrar tutamama nedeniyle yapılır. Ağrı olması benim için olumlu bir durumdur çünkü ağrı, dokunun yani sinirin canlı olduğunu gösterir. İlerleyen zamanla birlikte ağrıdan sonra uyuşmalar, ardından da güçsüzlük gelecektir. Öncelikli hedef; herhangi bir kayıp olmadan problemi ortadan kaldırıp bu riski yok etmektir.

Ameliyat sonrası felç kalma riski var mı?
Bel bölgesinde omurilik yoktur. Omurilik, insanın birinci bel omurunun hizasında biter. Dolayısıyla hem hastalığın oluşma sürecinde hem de ameliyat sonrasında felç ya da yatalak olma riski yoktur.

Ameliyat öncesinde ikinci bir görüş almanın önemi var mı?
Evet, bence çok önemli. Ancak bu bizde Türk usulü oluyor biraz; hastalar, Diyarbakır'dan başlayıp İzmir'e kadar 20 doktor geziyor. Öncelikle tek bir doktora inanmaları çok önemli. Benim ikinci görüşten kastım; doktorun, başka bir doktardan görüş almasıdır. Üniversite hastanelerinde bu mümkün oluyor. Tek başına çalışan hekim arkadaşların, birbirlerine danışırken çekinmemeleri ve hatta gerekirse başka şehirdeki bir öğretim üyesine danışmaları; hem kendileri, hem de hastaları için çok daha yararlı olacaktır.

ÖMÜR ARTTIĞI İÇİN BEL FITIĞI SORUNU DA ARTTI
Günümüzde ömrün uzaması nedeniyle bel fıtığı sorunları da arttı. Benim çocukluğunda 50 yaşını geçen emekli olur, çocukları da onlara hizmet ederdi. Beli ağrıyorsa "Siyatik" denir, elini sıcak sudan soğuk suya sokmazdı. Şimdi bu yaş grubundakiler, aktif hayatın içindeler. Yaşla birlikte artan yıpranma süreci de fıtık sorununu beraberinde getiriyor.

Hastaya, fıtık mı yoksa füzyon ameliyatı mı yapılması gerektiği MR'da görülür. Ama füzyon ameliyatındaki vidalama sistemi için gerekli olan aletler maliyeti artırır. Ayrıca zor ameliyatlardır. Eski hekimler vidalama yöntemini hâlâ uygulamıyor çünkü bu tekniği bilmiyorlar. Dejeneratif diski olan bir hastaya bel fıtığı ameliyatı yapıldığı zaman, sonuç başarısız oluyor.

90 YAŞINDA OPERASYON YAPILABİLİR
Bel fıtığı ameliyatları yarım saatle, bir saat arasında sürer. Kan kullanılmaz. Genel veya spinal anestezi ile gerçekleştirilir. Hasta aynı akşam ayağa kalkar, ertesi gün de evine gider. 15-20 gün sonra aktif yaşamına döner. Maliyeti düşük ameliyatlardır. Ancak yüzde 20 başarısızlık riski vardır.

Füzyon ameliyatı; 1-3 saat arasında sürer ve daha zordur. Genel anestezi ile yapılır. Zaman zaman kan kullanmak gerekebilir. Ameliyat olan hasta; ertesi gün ayağa kalkıp öğleden sonra evine gider. Ancak ameliyata bağlı yakınmaları 10-15 gün sürer. Bir ay korse takması gerekebilir.

İDRAR ŞİKAYETİ

Disk dejenerasyonu olan hastalar; ilerleyen yaşlarda sinirlerin geçtiği kanalın daralması sonucu 50 metre bile yürüyemez, tuvalete bile gidemez. İdrar şikayetleri olabilir. Kaç yaşında olursa olsun, aktif hayatın içindeki bir hastaya füzyon ameliyatı yapılabilir. Ben, 93 yaşında bir hastayı ameliyat ettim. Çocuklarıyla yaşadığını, tuvalete gitmekte zorluk çektiğini ve zaman zaman kaçırdığını söyledi. Ameliyattan sonra problemleri ortadan kalktı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 kez ameliyat olan hastalar var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN