Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırmızı üzümden şaşma!

Dr. Özdemir, unutkanlık sorununda bitkisel tedaviye umut bağlayanları uyardı: Doğal yiyeceklerin hepsi zararsız değil. Kava bitkisi yüzünden ölenler var. Kurtpençesinin kullanımı da zararlı. Ancak kırmızı üzüm ve balığın, beyin sağlığına sayısız yararı var

Giriş Tarihi: 8.8.2013
Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir; hastalarının, unutkanlığa iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerini merak ettiklerini söylüyor. Özdemir "Özellikle doğal olduğu sanılan gıdaları kullanmanın, unutkanlık üzerinde etkili olup olmadığını sıklıkla soruyorlar. Ancak doğal yiyeceklerin hepsi maalesef masum değil" diyor. Özdemir; unutkanlıkta yararlı olduğu iddia edilen alternatif gıdalar ve yöntemlerle ilgili bilgi verdi:
Hindistan cevizi yağ��: İçindeki Omega 3 yönünden faydalıdır. Fakat vücuda zararlı olabilecek yağ asitleri de içerir. Bu nedenle tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir.
Cannaboidler: Esrardan yapılır ve bir tür doping maddesidir. Unutkanlığa karşı kullanılması çok tehlikelidir.
Calabar baklası: Batı ve Orta Afrika'da özellikle tohumları kullanılan bir bitkidir. Alzheimer dahil olmak üzere birçok hastalıkta şifalı olduğu söylense de, oldukça toksiktir.

ARAŞTIRMALAR NET DEĞİL
Vincaalkaloidler: Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Vücut tarafından tolere edilmesi zordur. Bulantı, kusma, saç dökülmesi, el-ayak uyuşması gibi yan etkileri vardır. Bu yan etkiler, unutkanlık tedavisinde kullanılmasını sınırlar.
Kurtpençesi bitkisi: İçinde sinir sistemini etkileyen alkaloidler var. Bu nedenle doktor kontrolü olmadan kullanılması tehlikeli olabilir; önerilmez.
Ginkgo Biloba ekstresi: Ginkgo yapraklarının özü flavonoid içerir. Bu bitkinin Alzheimer'ın yanı sıra unutkanlıkta ve baş dönmesinde yarar sağladığına yönelik araştırmalar var. Ancak faydalı olup olmadığı tam olarak netleşmedi. Bir zamanlar nöroloji uzmanları da bu bitki ekstresini sık öneriyordu.
Cerebrolizin: Bir çeşit nöropeptiddir ve domuz beyninden yapılır. Yararlı olup olmadığı henüz netleşmedi.

ZERDEÇAL YARARLI
Resveretrol: Kırmızı üzüm ve şarapta bulunur. Beyin hücrelerini toksik maddelerin zararlarından korur, vitamin desteği sağlar. Öğrenmeyi artıran asetik kolin miktarını artırır. Ancak aynı zamanda glisemik indeksi yüksek bir meyvedir; şeker hastalığı olanlar dikkatli tüketmelidir, aşırısı zararlı olabilir.
Kava bitkisi: Beyin için antioksidan niteliğindedir ama toksik olduğu için karaciğere zarar verir. Almanya'da, bir kişinin ölmesi nedeniyle satışı yasaklanmıştır.
Melisa: Uykusuzluğa karşı üretilen çeşitli çayların içinde bulunan bir bitkidir. Faydalı olup olmadığı tartışmalıdır. n Zerdeçal: Bellek fonksiyonlarını artırıcı etkisi ile öğrenmede faydalı...

BALIK YAĞI YERİNE BALIK

Köri: Öğrenme ve hafızayı güçlendirmede faydalıdır; abartmadan tüketilebilir, salatalarda sos olarak kullanılabilir. Bu baharatın çok sık kullanıldığı Hindistan ve Güney Amerika'da, Alzheimer hastalığına daha az rastlanıyor.
Balık yağı: Faydasızdır. Omega 3 ve Omega 6 içerir ama bunun yanı sıra içeriğindeki A vitamini ve Omega 6'nın aşırısı zararlı olabilir. Omega 3'ü gıdalarla almak daha yararlı olacaktır.
Omega 3: Beyin fonksiyonlarında çok etkilidir. Özellikle Omega 3 deposu olan alabalık, beyaz balık, lüfer, sardunya, somon, ton balığı, uskumru, ceviz, Hindistan cevizi, keten tohumu, yağsız et ve yeşil lifli sebzeler bol bol tüketilmelidir.

MUCİZE BEKLEMEYİN
Kök hücre tedavisi: Beynin yüzde 60'ı yağ ve yağ asitlerinden oluşur. Son zamanlarda beyin hücrelerini yenilemek için, karın yağı hücrelerinin kök hücre tedavisinde kullanılması gündeme gelmiştir. Ancak bu konuda yapılmış bir çalışma henüz yok.
Hiperbarik oksijen tedavisi: Alzheimer'dan daha çok vasküler (beyin damarı tıkanıklığına bağlı) bunamada faydalı olduğu söylenebilir.
Ozon terapisi: Faydalı olduğu iddia edilse de kanıtlanmış çalışmalar yok.
Transkranial Manyetik Stümülasyon Yöntemi: İnme ve Parkinson hastalarında, beyne arka arkaya manyetik uyarılar verilir. Bu yöntem de araştırma aşamasındadır.

UNUTKANLIĞA KARŞI BEYİN PİLİ
Beyin pili takılması: Ülkemizde klasik Parkinson hastalarının tedavisinde kullanılır. Kanadalı Beyin Cerrahı Dr. Lozano; beyinde orta temporal lobu pil ile uyararak, hatırlamayı artıran kolinesterazın salgılanmasını sağlamıştır. Gelecek vâdetmektedir ancak yine de çalışmalar yetersizdir.
ETKİSİ BEŞ YIL İÇİNDE BELLİ OLACAK
Alzheimer aşısı:
Yakın gelecekte gündemde olması beklenen bir tedavi yöntemidir. Presemptomatik ve hafif kognitif bozukluğu olan iki hasta grubu üzerinde uygulanmıştır. Aşının yararlı olup olmadığı beş yılın sonunda netleşecek. Yapılacak takiple; aşı yapılan hastaların beş yıl içinde Alzheimer hastası olup olmayacağı belli olacak.

BİTTİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı üzümden şaşma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN