Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halsizliğe karşı masaj ve müzik terapisi

Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda yaygın olan halsizliğe karşı masaj ve müzik terapisi ile akupunktur öneriliyor. Meditasyon ve yoga da hastanın uyku kalitesini artırıyor

Kanser hastalığında çok yaygın olan halsizlik sorunuyla mücadelede tamamlayıcı tedavilerin yarar sağladığı iddia ediliyor. Bu tedaviler; kansızlık, uyku bozuklukları, acı ve sıkıntı gibi sorunları çözmeye yönelik. Tedavi sürecinde egzersiz ve antidepresan ilaçlar da etkili oluyor. Öte yandan son zamanlarda bu tedavilerin, halsizlik konusunda ne kadar etkili olduğuna yönelik çalışmalar da yapılıyor. İşte yapılan araştırmalar ve halsizlikte faydalı olduğu düşünülen terapiler:

YÜZDE 25 AZALDI

MASAJ TERAPİLERİ: Bir araştırma kapsamında, kemik iliği nakli geçiren 33 hasta değerlendirildi. Başlangıçta her birinin ne kadar halsiz olduğu puanlarla tespit edildi. Masaj yapılan hastaların halsizlik puanlarında düşmeler gözlendi. Bunun sonuncunda; masajın, kemik metastazı olmayan hastalarda faydalı olduğu söylenebilir.
MÜZİK TERAPİSİ: Kanser merkezlerinde uygulanan müzik terapisi; anksiyete ve depresyonu azaltarak iyileşmeyi hızlandırıyor. Bu yöntemin, ağrıları önlediği de düşünülüyor. Kemik iliği nakli geçiren 69 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, müziğin halsizlik üzerindeki etkisi incelendi. Sonucunda, hastaların halsizliklerinde yüzde 25 azalma olduğu ortaya çıktı. Öte yandan hastaların ruh hallerinde de iyileşme gözlendi.
AKUPUNKTUR: Kansızlığı olmayan 39 kanser hastası, dört-altı hafta boyunca akupunktur tedavisi gördü. Tedavi öncesinde hastaların halsizlik puanları belirlendi. Yapılan seansların ardından; şiddetli halsizliği olanların, halsizlik puanlarında gerileme görüldü. Ancak yine de akupunkturun faydalarına yönelik daha fazla çalışmanın yapılması gerekiyor. Kanserli hastalar için akupunktur tedavisi; yetersiz ya da güçsüz olan enerji kanallarını güçlendirecek şekilde planlanır. Bunun sonucunda hastanın dayanma gücünde artış ve yorgunluğunda azalma beklenir.

KEMOTERAPİ GÖRENLER DAHA HALSİZ
Halsizlik sorununa, özellikle kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda daha fazla rastlanıyor. Kemoterapi gören 400 hastanın dahil olduğu bir araştırmanın sonucuna göre; hastaların yüzde 60'ı haftada bir kez yoğun halsizlik yaşıyor. Yüzde 70'i ise bu sorunun yaşam kalitelerini düşürdüğünü belirtiyor. Hastaların bir kısmı ise aylar, hatta yıllar boyunca halsizlik yaşadıklarını söylüyor. Öte yandan kanser hastalarındaki halsizlik her zaman tedavi süreciyle bağlantılı da değildir. Araştırmalar; tedavi görmeyen hastaların yüzde 50'sinde de halsizliğin olduğunu gösteriyor.

RAHATLAMA TEKNİKLERİ YARAR SAĞLIYOR
AKIL-VÜCUT TERAPİLERİ: Uzmanlar, kanser hastalığının tedavisinde spiritüel aktiviteler ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri ile uyku terapisini tavsiye ediyor. Bu terapilerin aynı zamanda halsizliğe karşı da yarar sağladığı düşünülüyor. Bu konuyla ilgili, 39 lenfoma hastasının katıldığı bir çalışma yapıldı. Hastalardan belli bir süre yoga yapmaları istendi. Sonucunda; halsizlik ya da depresyonda önemli bir farklılık gözlenmese de hastaların uyku kalitesindeki artış dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halsizliğe karşı masaj ve müzik terapisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN