Kalp kendini 5 yıl içinde yeniliyor

Kök hücre çalışmaları yapan Amerikalı cerrah Dr. Patel'e göre; her organın kendi kendisini yenileme yeteneği var. Deri yedi günde, kalp beş yılda, karaciğer ise bir yılda kendisini yenileniyor

Giriş Tarihi: 19.8.2013
İnsan vücudunun kendi kendini tamir etme mekanizması var. Kök hücre çalışmaları da, vücudun bu yeteneğini kullanmasına imkan tanıyor. Amerika'daki Utah Üniversitesi'nde Kalp Cerrahı ve Klinik Rejeranatif Tıp ve Doku Mühendisliği Müdürü olarak görev yapan Dr. Amit Patel, geçtiğimiz günlerde Liv Hospital'ın davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Dr. Patel, vücudun kendi kendisini yenilemesiyle ilgili soruları yanıtladı...
Vücudumuz, organlarını yeniden üretme kapasitesine sahip mi?
Tabii her organ için farklı bir hücre döngüsü mevcut. Örneğin; derinin yeniden oluşması yedi gün, kalbin ise 5-20 yılı bulabiliyor. Karaciğer bir yılda kendini yeniliyor. Beyninkini ise kimse bilmiyor. Kişinin kendi kök hücresinden gelişmiş organ ve dokular elde etmek artık mümkün. Dünyada ilk olarak idrar kesesi ve mesane yapıldı. Ancak dokuların ve organların işler halde kullanılmaya başlaması, önümüzdeki 10 yılı alacaktır.

İNSAN ÖMRÜ UZAYACAK
Bir gün insan vücudunun kendi kendini yenilemesi mümkün olacak mı?
Şu anda aslında kendini yeniliyor ama koordineli bir şekilde gerçekleştiremiyor. Şu an hücre bazlı tedavilerin çoğunluğu, onarım amaçlı olarak kullanılıyor. Organların yeniden üretilmesi için öncelikle biyo mühendisliğin gelişmesi gerekiyor. Organlar şimdilerde ancak laboratuvar ortamında tekrar üretilebiliyor; örneğin kalp, akciğer ve böbrek üretildi.
Kök hücreyle mi üretildi?
Evet, bu organlar kök hücre ve matrislerin kullanılmasıyla, fareler üzerinde yeniden üretildi. İnsanlar ise 10 yıl içinde kendi hücrelerinden üretilen organlara sahip olabilecek. Bu sayede insan ömrü de uzayacak.

EMBRİYONİK KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İÇİN ERKEN
Embriyonik kök hücreye bir gün dünya izin verecek mi?
Şu anda bunun önündeki engeller; etik veya siyasi değil. Bu konuda bilimsel olarak yeterli olgunluğa ulaşamadığımız için öyle bir seviyeye gelemedik. Yani tamamen bilimsel bir eksiklikten bahsediyoruz.

İLERİDE HÜCREDEN ORGAN YARATILACAK
Kök hücre tedavisiyle, yaşlanmanın önüne geçilebilecek mi?
Kök hücrenin tabii ki böyle bir etkisi var ama burada mucizeden bahsetmiyoruz. Bazı durumlarda kırışıklıklara, sarkmalara ve ciltteki yaşlanma etkilerine karşı bu tür uygulamalar yapılabiliyor. Tedavi, vakanın özelliklerine göre tasarlanmalı. Bunu da iki şekilde yapmak mümkün; ya hücre enjeksiyonu, ya da tropikal hücreler yoluyla.
Kök hücreyle yapılacak en büyük yenilik ne olacak?
Hücrenin kendisini kullanmasının da ötesine geçebilmek; hücreden doku yapabilmek ve dokudan da tamamen yepyeni bir organ yaratabilmek...

KALPTE BAŞARILI SONUÇLAR ELDE EDİLDİ
Kök hücre tedavisinin sonuçlarından bahseder misiniz?
Kalp hastalıklarında kök hücre tedavisi, yaklaşık 11 sene önce başladı. Doğru hasta ve biyolojik yöntemin seçilmesiyle beraber çok güzel sonuçlar elde etmiş durumdayız. Unutulmaması gereken şey; altta yatan hastalık nedeniyle bu tedavilerin tekrarlanabileceğidir. Akciğer hastalıklarında, özellikle anfizem gibi nefes almayı zorlayan kronik hastalıklarda da kök hücre tedavisi uygulanıyor. Son zamanlarda bu konuda da çok başarılı sonuçlar elde etmeye başladık.

YARIN: Yeni nesil hastalıklardan ayıklanarak doğacak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp kendini 5 yıl içinde yeniliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN