alırken dikkat!

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma; ve ile birlikte göz çevresindeki ciltte e neden oluyor. Aynı zamanda göz yüzeyini örten dokuya da zarar veriyor.

Giriş Tarihi: 19.8.2013 14:54 Güncelleme Tarihi: 19.8.2013 14:55

Özel Medline Konya Hastanesi'nden Dr. Fethi Energin, göz sağlığını korumak için tercih edilmesi gereken güneş gözlükleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Güneşin göze verdiği zarardan korunmak için kullanmak gerekir. Ancak güneş gözlükleri aksesuar olarak değil, sağlığı koruyucu bir ürün olarak düşünülmeli ve gözlük alınırken kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

SOKAKTA SATILAN UCUZ GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİ TERCİH ETMEYİN!

Güneş gözlüklerinin de numaralı gözlükler gibi sağlık için önemli bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarını tutmaz. Gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerekir. Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta budur.

Markasız alınan güneş gözlüklerinin camları güneş ışınlarını süzemez ve göz sağlığına zarar vererek, göz rahatsızlıklara neden olabilir.
Gözbebekleri küçülerek veya büyüyerek göze giren ışın miktarını ayarlayabilirler. Ancak kalitesiz güneş gözlüğü takıldığında gözbebekleri bu fonksiyonunu devre dışı bırakarak göze zararlı ışınların girmesine izin verirler. Bunlarda zamanla ve sarı nokta gibi bir takım rahatsızlıkların oluşmasına neden olur.

Güneş gözlüğü alırken camlarının gri, kahverengi ve yeşil tonlarında olmasına dikkat edilmelidir. Koyu veya siyah camlar kişilerin renk algılamasını bozarak görüş kalitesini düşürürler. Koyu renkli camlar için ultraviyole ışınlara karşı koruma sağlar demek de doğru olmaz. Cam rengiyle ultraviyole koruma arasında bir ilişki yoktur.

Camlar kadar çerçevenin doğru seçimi de önemlidir. Güneş gözlüğü seçimi yüz şekline göre yapılmalıdır. Yüze oturan ve insanı rahatsız etmeyen çerçeveler tercih edilmelidir. Aşırı büyük veya aşırı küçük çerçeveler yerine göze ve yüze tam oturan, herhangi bir harekette düşmeyecek türde çerçeveler tercih edilmelidir. Aynı zamanda göze batma tehlikesine karşı çerçeve tasarımında sivri köşeler olmamalıdır. Numaralı gözlük ya da lens kullanan kişilerin güneş gözlüklerinin de numaralı olması gerekir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş gözlüğü alırken dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN