Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Menopozdaki diz ağrısının ilacı göbek kök hücresi

Göbekteki fazla yağlar, diz protezlerinin yerini alabilecek. Özellikle menopozdan sonra kadınların sorunu olan bu ağrılar, kök hücre enjeksiyonu ile tedavi edilebilecek

Giriş Tarihi: 21.8.2013
Liv Hospital Kök Hücre ve Rejeneratif Tıp Bölüm Başkanı Prof. Dr. Işık Akgün, dünyada ilk kez denenen kök hücre çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi:
Kök hücre uygulamaları en çok diz, ayak bileği ve kalça eklemlerine yapılıyor. Ancak yakın gelecekte tüm eklemlere yapılması söz konusu olacak.
Özellikle travma, aşırı spor ya da gelişme dönemlerinde geçirilen hastalıklar sonucu ortaya çıkan problemlerde kıkırdak kaybı olabiliyor. Ancak romatizmal hastalıklar veya kireçlenme sonucunda da eklemdeki kıkırdaklar bozulabiliyor. Bu yüzden, yapılacak kök hücre tedavi şekilleri de değişiyor.

İKİ YÖNTEM UYGULANIYOR
Kök hücre tedavisi iki şekilde uygulanabiliyor. Bir gün içinde uygulanan yöntemde; kalça kemiğinden alınan kemik iliği belli bir işlemden geçirildikten sonra hastaya uygulanıyor. İçinde yüzde 1-5 oranında kök hücre bulunan materyal, problemli olan ekleme enjeksiyon şeklinde naklediliyor. Hasta aynı gün evine gönderiliyor. Son zamanlarda, özel makineler sayesinde yağ dokusundan elde edilen kök hücreler kullanılmaya başlandı. En fazla kök hücre, yağ dokusunda bulunuyor. Göbek bölgesindeki fazla yağlardan elde edilen kök hücreler, özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda görülen diz ağrılarına ilaç olacak.
İkinci yöntem ise kültür yöntemidir. Hastadan yağ, kemik iliği ve eklemlerde bulunan sinovyum dokusunun alınması ile başlayan bir prosedürdür. Alınan materyaller, özel şartlarda laboratuvarlara gönderilir. Burada, gönderilen dokudan kök hücreler ayrılır ve özel ortamda çoğaltılır. İstenilen sayıya ulaşıldığında, hastaya enjeksiyon seklinde veya açık ameliyatla uygulanır. Uygulanan materyalin yüzde 100'ü kök hücredir.
Yakın gelecekte kök hücre uygulamaları ortopedide çığır açacak. 'Kıkırdak bozulduğu zaman kendi kendini iyileştiremez ve eklem bozulduğu için protez uygulaması yapılır' düşüncesi ortadan kalkacak. Kök hücre tedavileri ile bozulmuş kıkırdağın yerine yenisi yapılmış olacak. Yardımcı cihazlara gerek duyanların yaşam kalitesi yükselmiş olacak. Kök hücre tedavisiyle birlikte protez cerrahisi de azalacak.

KÖK HÜCRE BANKACILIĞI GELİŞECEK

Kök hücre ile insan vücudu dışında da kıkırdak üretmek mümkün ama bu sadece laboratuvar şartlarında yapılabiliyor. Bizim yaptığımız ise; kıkırdağı yapacak kök hücreleri oluşturmak ve bunları kıkırdak olmayan yere koyarak vücut içinde kıkırdak oluşmasını sağlamaktır.
Kök hücre tedavisi, bugün sadece hastanın kendisinden alınan hücrelerle yapılıyor. Kök hücrelerin aslında başka kişilerde de kullanımı söz konusu. Ancak şu anda kurallar buna müsaade etmiyor. Eğer şartlar değişirse; genç yaşta birinin kök hücrelerini, her yaş grubunda kullanma şansını elde edeceğiz. Dolayısıyla kök hücre bankacılığı önem kazanacak.
Şu anda tamamladığımız bu çalışma, dünyada bir ilk olacak ve yayınlandıktan sonra kök hücre uygulamaları yaygınlaşıp rutin kullanıma girecektir.

YENİ KIKIRDAK ORİJİNALİ GİBİ GÖREV YAPIYOR
Kök hücre ile yapılan kıkırdaklar, orijinali gibi görev yapıyor. Ancak yapı olarak henüz yüzde 100 orijinal kıkırdak özelliklerine sahip değil. Şu anda iki senelik takip verilerine sahibiz. Zaman içinde tamamen orijinal kıkırdağa benzeyip benzemeyeceğini göreceğiz.
Kök hücre ile yapılan kıkırdağın ömrünü de hastaları takip ederek göreceğiz. Ancak kireçlenme nedeni ile tedavi uyguladığımız hastalarda tam sağlıklı kıkırdağı elde etmek şu an zor.

PROTEZ İHTİYACI KALMAYACAK
Kök hücreyle, gelecekte protez ihtiyacı büyük olasılıkla ortadan kalkacak. Çünkü tedavi edilemediği için bozulan eklem kıkırdağı, hastalık ilerlemeden tedavi edilecek ve yerine kıkırdak dokusu konulacak. Ancak burada en önemli nokta; hastaların zamanında doktora müracaat etmesidir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANIR?
Kök hücre tedavisini şu anda 55 yaşını aşmamış, eklemleri tamamen bozulmamış, sigara içmeyen, vücut kitle indeksi 30'un altında olan ve kanser tedavisi geçirmemiş hastaların üzerinde uyguluyoruz. Bu arada söylenenleri yapan, çok fazla beklentisi olmayan ve doktor ile iletişimi çok iyi olan hastaları tercih ediyoruz.

YARIN: LABORATUVARDA MESANE ÜRETİLDİ


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menopozdaki diz ağrısının ilacı göbek kök hücresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN