le ilgili doğru sanılan yanlışlar

Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, her 7 ten birinin le sonuçlanabildiğini belirterek, erken dönem gebelik kayıplarının dahil edilmesiyle, bu oranın gibi tedavi yöntemleri ile gebe kalanlarda düşük olasılığının yüzde 20 olduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 9.9.2013 11:24 Güncelleme Tarihi: 9.9.2013 11:36

Buyru, yaptığı yazılı açıklamada, "ilk aylarda vajinal muayene, vajinal ultrasonografinin düşüğe neden olabileceği" algısının yanlış olduğunu aktararak, erken dönemdeki lerin ancak vajinal yolla yapılan ultrasonografi ile değerlendirilebileceğini, bu işlemin gebeliğin normal olup olmadığının belirlenmesi ve dış gebeliğin ekarte edilmesi için gerekli olduğunu kaydetti.

Fiziksel aktivite ile riski arasında bir ilişki gösterilemediğini belirten Buyru, yolculuğun, iş yapmanın, yorulmanın düşük riskini arttırmadığını ifade etti. Buyru, düşüklerin genelde embriyodaki problemlerden kaynaklandığını aktararak, kromozom bozukluklarının da önemli bir neden olduğunu bildirdi.

nın düşüğe neden olduğu algısının yanlışlığına değinen Buyru, şu değerlendirmelrde bulundu:

"Erkek ve kadın arasındaki kan uyuşmazlığı düşüğe neden olmaz. İstisnai durumlar hariç yatak istirahatinin düşüğü önlediği gösterilememiştir. Rahim ağzında açılma olduğunda düşük ve erken doğum riski artar. Gebelik bozulduktan sonra, rahim içinde parça kalmışsa, bunun temizlenmesi gerekir. Bu da ancak kürtajla yapılabilir. Aksi takdirde rahim içindeki gebelik artıkları kanama ve enfeksiyona neden olabilir. Ancak 10-12 haftadan büyük gebeliklerde yapılan kürtajlar risklidir ve sonraki gebe kalma sürecini olumsuz etkileyebilir. Düşük yaptıktan sonra kişi kendini yeni bir gebelik için hazır hissettiğinde gebe kalabilir. Bunun için belirli bir süre beklemeye gerek yoktur. Yardımcı üreme teknikleri- yöntemi ile gebe kalanlarda düşük riski, kendiliğinden olan gebeliklere göre daha yüksektir. Tüp bebek yapılması düşük riskini azaltmaz. Ancak düşüklerin nedeni bazı kromozom problemleri ise, buna yönelik yapılacak preimplantasyon genetik tanı, düşük riskini azaltabilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşükle ilgili doğru sanılan yanlışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN