Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağırsak kanseri ve kansızlık

Giriş Tarihi: 12.9.2013
Babam check-up'ta kansız bulundu. Doktorlar kalın bağırsaklarına bakmak istedi. Neden? A.U./Mersin
Aslında bu, normal bir uygulama. 50 yaşını geçmiş herkesin, şikayeti olmasa bile her beş yılda bir kalın bağırsaklarına kolonoskopi ile baktırması gerekir.

KAN SER ŞÜPHESİ
Hele bu kişi bir erkek ve demir eksikliği anemisi varsa, kolonoskopi önerisinin vurgulanması gerekiyor. Kalın bağırsak kanserleri büyüyüp bağırsağı tıkayıncaya ya da çok miktarda kanayıncaya kadar genellikle sessiz olarak seyrediyor. O nedenle kolonoskopi, endoskopi, tomografi gibi görüntüleme yöntemleri; bu hastalığı, kolaylıkla tedavi edilebileceği erken evrede yakalamak için ideal çözümlerdir. Yapılan rutin kontrollerde sebebi açıklanamayan kansızlık ya da dışkıda kan bulunması, kolonoskopi yapılması için önemli bir işaret sayılıyor. Kadınlarda kansızlığı adet gibi sebeplerle açıklamak mümkündür ama erkeklerde ortaya çıkan bu durumun üzerinde daha dikkatle duruluyor.

Biyorezonans faydalı mı?
Babama sigarayı bıraktırmak için biyorezonans yöntemi faydalı olur mu? T.A./Ankara

Biyorezonans; sigarayı bıraktırmak için kullanılan yollardan biri. O yöntemi uygulayanlar da; vücutta akan enerji kanalları üzerinde etkili olduklarını ve bu sayede sigarayı bıraktırdıklarını söylüyorlar. Bu konu üzerine derinlemesine yapılmış çalışmalar yok ve klasik tıbbın kabul ettiği sigara bırakma yöntemleri arasında sayılmıyor. Yapılan birkaç çalışma da; yöntemin kısa dönemde sigarayı bırakmaya yardımcı olabildiğini fakat uzun süreli sonuçlarının umulan gibi olmadığını gösteriyor. Bu da sigara bırakma işinin, sadece bu yönteme emanet edilmemesi gerektiğinin bir işareti.

SINAVA HAZIR OLMAK
Önemli sınavlar öncesi hazır olmak için ne yapmam gerekiyor? M.Y./Şanlıurfa
Dikkatinizi yoğunlaştırıp kendinizi iyi hissetmek için bir gün önce iyi uyumak ve sınav sabahı da doğru beslenmek gerekir. Tabi zaten sağlıklı yaşam kurallarına bağlı yaşıyor olmak asıl başta gelendir.
Bir gün öncesinden gece rahat uyuyabilmek için hafif bir spor yapın.
Yeterli sıvı almayı ihmal etmeyin
Kahvaltıda; sizi tok tutacak, yumurta gibi proteinden zengin gıdalar olsun.
Taze sıkılmış meyve suyunu; hem sıvı, hem de enerji kaynağı olarak için.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağırsak kanseri ve kansızlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN