Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çayı böyle için, kaloriyi yüzde 80 azaltın

diyarı 'da, kullanımını azaltmak ve yle mücadele etmek amacıyla çayın yanında şeker yerine verilmeye başlandı.

Giriş Tarihi: 19.9.2013 10:33

Artık kafelerde vatandaşlar çayın yanında yerine kuru kullanıyor. Bu sayede alınan kalori de yüzde 80 oranında azaltılmış oluyor. Her çayda iki şeker kullanıldığını var sayarak yola çıkan İl Sağlık Müdürlüğü, başlattığı kampanyada çayın yanına şeker yerine kullanılmasını tavsiye ediyor.

"Sağlığınız için çayı kuru üzümle içmeyi deneyin" sloganıyla yola çıkılan uygulamada kuru üzüm tüketimi arttırılırken fazla kilolardan da kurtulunması bekleniyor.

Manisa'da tarihi Aynı Ali Kahvehanesi İşletmecisi Levent İşhanlar, aslında bu uygulamayı dedelerinden bu yana sürdürdüklerini belirterek, "Dedelerimiz şeker kıtlığında kuru üzüm kullanırlardı. Şimdi ise vatandaşlar sağlık açısından çayın yanına şeker yerine kuru üzümü kullanıyor. Vatandaşlara şeker kullanmamalarını öneriyoruz. Bizim müşterilerimizin yüzde 60 zaten şeker hastası. Sağlık açısından üzüm şekerden daha faydalı." dedi.

Vatandaşlar ise uygulamadan memnun. Sağlık açısından kuru üzümün şekerden daha faydalı olacağını düşünen vatandaşlar, çayın yanında kuru üzüm yemeyi tavsiye ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çayı böyle için, kaloriyi yüzde 80 azaltın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN