Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sırt ağrısına ameliyatsız çözümler

Giriş Tarihi: 23.9.2013

'Disk hücre üretimi' yönteminde; boyun fıtığı hastaları, kendi omurlarından alınan kan ve dokularla tedavi ediliyor. İşlem 30 dakikada tamamlanıyor

Berlin Avicenna Klinik'te çalışan ve omurga cerrahisinde dünyaca ünlü bir isim olan Dr. Munther Sabarini; disk hücre üretimini, boyun omurlarında uygulayan ilk doktor... Dr. Sabarini, ayrıca 'disk hücre transplantasyonu' konusundaki uzmanlığı ve başarısı nedeniyle 'doku mühendisi' olarak da anılıyor. Dr. Sabarini, omurga hastalıkları ve tedavi yollarını GÜNAYDIN'a anlattı.
Disk hücre üretimi, ameliyatın alternatifi mi?
Bu; ameliyatı tamamlayıcı bir uygulama. Ameliyat sonrasında ADCT uygulaması; yeni fıtık oluşumunu ya da aynı bölgedeki fıtığın tekrarlama ihtimalini düşürür. Vücuda minimum müdahale içeren bu uygulama, sabitleme ve disk değişimi gibi uygulamalara göre daha iyi bir alternatiftir. Bu yeni metodla, omurların arasına laboratuvarda üretilmiş yeni hücreler ekliyoruz. Bunlar; hastanın kendi hücrelerinden çoğaltılıyor. Yeni hücreler, sorunlu diskin içine enjekte ediliyor. Böylece diskin içindeki hücre sayısı, su miktarı ve elastikliği artırılıyor ve diskin hasar görmesi önleniyor.

BOYUNDAN KAFAYA YAYILAN AĞRI

Hücre, diske nasıl ekleniyor?
Lokal anestezi altında, hastadan omurlar arası disk dokusu ve kan örneği alıyoruz. Uzmanlar, laboratuvarda sağlıklı hücreleri dokudan ayırarak çoğaltıyor. Birkaç hafta sonra yeni üretilen disk hücreleri, lokal anestezi altında omurlar arası disk çekirdeğine veriliyor. Böylece diskler, kısa bir süre sonra doğal fonksiyonuna tekrar kavuşuyor. Uygulama, 30 dakikada bitiyor.
Disk hücre üretimini boyun omurlarında uygulamaya nasıl karar verdiniz?
Disk problemlerinin üçte biri boyun omurlarında gerçekleşiyor. Hasta kafasına doğru yayılan bir ağrı yaşıyor. Amacımız, hastaların bu sorunlarına bir çözüm sunmaktı. Elbette boyun omurları biraz daha karmaşık bir yapıya sahip.

AŞINMA SÜRECİ GENÇKEN BAŞLIYOR
Omurga sorunları, genellikle hangi yaşlarda başlıyor?
Aşınma süreci, genç yaşlarda başlıyor. Omurlar arası disklerin dokularda su tutma özelliği kayboluyor. Bu da omurların sürtünmesini önleyen tampon işlevinin kaybolmasına yol açıyor. Sonunda dayanılmaz ağrılar, disklerde sarkma ve omurgada eğrilik başlar. Sadece darbe ve kazalar değil, duruş bozuklukları da buna zemin hazırlar.

DOKUYU GERİ KAZANDIRIYOR
Disk hücre üretimi, omurgada nasıl bir sorun olduğunda uygulanıyor?
Genellikle disk dejenerasyonunda ve bel fıtığı ameliyatı sonrasında uygulanıyor. Bel fıtığı vakalarında, cerrahlar sadece fıtıklı bölgeyi alıyor. Bu durumda diskin bulunduğu bölgede boşluk oluşuyor ve omurların mesafesi azalıyor. Bu yöntem, kaybedilen disk dokusunun geri kazanılması için ideal bir tedavi alternatifi.

DÖRT HAFTA SONRA KOŞUP ZIPLIYORLAR
Genellikle omurga ameliyatlarının riskli olduğu kanısı vardır. Disk hücre üretimi riskli mi?
Bir risk olmakla birlikte; diğer omurga ameliyatlarına kıyasla çok daha az risklidir. Bazen hastada kanama görülebilir ancak biz böyle bir komplikasyon yaşamadık.
Tedavinin nekahat süreci ne kadar? Hasta ne kadar zaman sonra tam olarak iyileşebilir?
Hastalar, implant uygulaması sırasında üç gün hastanede yatıyor. Üç gün de otelde kalıyor. Sonrasında uçağa binmelerinde bir sakınca olmuyor. Operasyon sonrasındaki ilk hafta dikkatli olmalarında fayda var.
Tedavi sırasında veya sonrasında ilaç kullanılması gerekiyor mu?
Bu çok önemli bir konu: hiçbir ilaç kullanımı gerekmiyor. Genelde tedavi sonrasında hastaların ilaç kullanımı azalıyor ya da tamamen sona eriyor.
Hasta tedavi sonrasında spor yapabilir ya da hareketli bir yaşama devam edebilir mi?
Cerrahi operasyon geçiren hastalar ameliyattan dört-altı hafta sonra yüzebilir, koşabilir, uçağa binebilir hatta tırmanabilirler bile...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sırt ağrısına ameliyatsız çözümler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN