Geçmeyen sırt ağrılarına lazer disk

Giriş Tarihi: 25.9.2013

Sürekli sırt ağrısı ile yaşayanların sayısı sanıldığından çok daha fazla. Lazer disk yöntemiyle; artık sırt, göğüs, boyun ve bel omurlarındaki disk kaymaları ameliyatsız tedavi ediliyor

Sırt ağrıları; kazalar, düşme ve çarpmanın yanı sıra duruş bozuklukları sebebiyle de ortaya çıkabiliyor. Berlin'deki kliniğinde, kronik sırt ağrılarında yeni bir tedavi şekli olan 'lazer disk' yöntemini uygulayan Dr. Munther Sabarini, konuyla ilgili GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı:
Kronik sırt ağrısı nedir?
Altı ay ve daha fazla süren ağrılar, kronik ağrı olarak adlandırılır. Ağrının normal tedavi yöntemleriyle azaltılamadığı vakalarda ve ameliyat, sakatlanma gibi durumlar sonrasında oluşan sürekli ağrılara kronik ağrılar diyoruz.

AĞRI KALICI OLARAK YOK OLUYOR
Peki lazer disk yöntemi, hangi hastalarda kullanılabiliyor?
Çoğu vakalarda sırt ağrıları; enjeksiyon, elektrik, masaj veya ilaç uygulamaları gibi konservatif tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. Bunların yeterli olmaması halinde, rahatsızlığı kalıcı olarak ortadan kaldırmayı seçiyoruz. Perkütan lazer disk kompresyonu ile boyun, göğüs ve bel omurundaki disk kaymalarında çok iyi sonuçlar elde ediliyor. Bu yöntemi çoğunlukla, mikrocerrahi müdahalenin uygun olmadığı vakalarda kullanıyoruz.
Lazeri nasıl uyguluyorsunuz?
Açık operasyondan farklı olarak, lazer tedavisinde kesi yapılmaz. Bu yöntemi, sırt omurlarındaki kemik eğrilmelerinde, girinti ve çıkıntılarda uyguluyoruz. Bilgisayarlı tomografi veya ekran görüntüsü altında, omurlar arasındaki spinal disk bölgesine özel iğneleme yapıyoruz. Bu; kemikteki çıkıntının üstüne uygulanan, özel bir iğne yöntemidir. İğnenin verdiği lazer ısısı ile çıkıntıyı küçültüyor ve hacmini azaltıyoruz. Böylece sinirdeki baskı azalıyor.
Bu tedavinin avantajlı yanları nelerdir?
Tedavi, yüzde 80 başarı oranına sahip. Lokal anestezi ile bir-iki saatte uygulanıyor. Hastanede kalma süresi dört günü geçmiyor. Hasta, evde biriki haftalık dinlenme sonrası tamamen iyileşiyor.

BAŞARI ORANI YÜZDE 85-90

Bloklama-füzyonda başarı oranı nedir?
Uygulamadan birkaç ay sonra omurga eklemlerine takılan blok ve çipler birbirine kaynar. Böylece ilgili kesitlerde doğal bir sertleşme elde edilir. Yapılan bu uygulama ile gevşeme ortadan kalkar, ağrılar belirgin şekilde azalır. Sonuçta başarı oranı yüzde 85- 90'a yakındır

HAREKET EDERKEN DİKKATLİ OLMALI
Lazer tedavisi sonrası ağrının yineleme riski var mı?
Ağrının nüksetme oranı yüzde 4'tür. Önerilen egzersizleri düzenli yapmak, iyileşme sürecini hızlandırır. Hasta, omurga desteği sağlayan boyunluğu en az iki-üç hafta kullanmalı. Bu süre içinde eğilirken, boynunu ya da belini döndürürken dikkatli olmalılar. Mümkünse bunları yapmamalılar.

HİÇ YARA İZİ OLUŞMUYOR
Lazerde yanık veya leke oluşması gibi bir risk var mı?
Bu tedavide hemen hemen hiç yara izi oluşmaz. Kas ve eklemlere dokunulmaz, sinirler yaralanmaz. Bu tedavi; genel anestezi altında, belli riskleri olan hastalara da uygulanabilir. En büyük avantajı; müdahalenin birden çok omurgaya yapılabilmesi...

OMURGAYA TİTAN ÇİPLERLE DESTEK
Omurga tedavisinde; mikrocerrahi uygulamalardan yeterli sonuç alınmayan vakalarda, 'bloklama- füzyon' adlı tedavi yöntemi devreye giriyor. Bu yöntemle; omurganın hareketli kesitleri, titan çiplerle sabitlenerek daha güçlü hale getiriliyor.
Omurga tedavisinde uyguladığınız yöntemlerden biri de füzyon. Bu yöntem, hangi hastalar için uygun?
Ameliyat, minimal veya mikrocerrahi uygulamalarından yeterli sonucu alamadığımız takdirde; omurga eğrilikleri ve sarkmalarında, omurga tümörlerinde ve travmalarda bu yöntemi uyguluyoruz. Bunun yanı sıra dayanıksızlık ve bedensel zayıflık nedeniyle bacaklara yayılan sırt ağrısı durumlarında da bu yöntemi öneriyoruz. Kazalar, sakatlıklar ve ameliyat sonrasında omurga daha zayıf hale gelebilir. Hatta ağrıyla birlikte nörolojik bir etki ortaya çıkabilir. Bu durumda, omurların kayması tehlikesi oluşur ve bu da ciddi sorunlar yaratır. İşte bloklama, bu tip omurga sorunları için uygun bir yöntemdir.

OMURGA SABİTLENİR
Bloklama-füzyon, nasıl uygulanıyor?
Bloklama sertleştirme, füzyon ise yassılaştırma demek. Gevşeyen hareketli kesitleri eski haline getirmek için, titan elemanları kullanarak omurgada bloklama işlemi yapılıyor. Genel anestezi altında, omurgaya vidalar koyarak bağlantı elemanlarının yardımı ile bunları sabitliyoruz. Hasar gören omurlar arası diskleri, titan veya plastik maddeler ile de değiştirebiliyoruz. Eğriliklerde de omurgayı sabitliyoruz.

BİTİBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmeyen sırt ağrılarına lazer disk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN