Bu meyve şifa kaynağı

ve lerin içerisinde bulunan ve lerin şifa kaynağı olduğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 30.9.2013 17:08 Güncelleme Tarihi: 30.9.2013 17:08
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzümün tüketilmesi gereken gıdaların başında geldiğini belirterek üzümün antioksidan özelliği taşıdığını ve A, B1, C ve E i içerdiğini aynı zamanda demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum ve fosfor gibi leri bünyesinde barındırdığını açıkladı. Başkan Ülgen, üzümün en önemli özelliğinin çok güçlü bir antioksidan olması olduğunu belirterek şöyle konuştu: "E ve C vitaminlerinden kat kat daha çok antioksidan içermektedir.

Özellikle siyah üzümün kabuğunda ve çekirdeğinde anti kansorejen ve antioksidan özellik taşıyan maddeler bulunmaktadır. Araştırmalar bu maddelerin beyin hücrelerini koruduğunu göstermektedir. Ayrıca, üzüm kalp damar sağlığı açısından da faydalıdır. Yüksek kolesterol problemi yaşayan kişilere kolesterol düşürücü olarak önerilmektedir. Kolesterol üzerine etkisi, iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürmesi şeklinde gerçekleşir. Kan damarlarını ve kılcal damarları güçlendirerek damarları korumaktadır. Böylece damar sertliğini önleyerek hem kalp krizi riskini hem de yüksek tansiyon sıkıntısını azaltmaktadır.''

"ERKEN YAŞLANMAYI ÖNLÜYOR"

Antioksidan ve demir içeriğinin yoğun olduğu üzümün ayrıca erken yaşlanmanın da önüne geçtiğini açıklayan Ülger, şunları söyledi. "Üzümde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde dokuları koruduğundan ciltteki erken yaşlanmayı önlerler, cildin sıkı ve elastik olmasını sağlarlar. Üzüm antioksidan ve demir içeriği yüksek bir meyve olması nedeniyle yorgunluğun giderilmesinde etkilidir ve unutkanlığa karşı koruyucudur. Kan yapıcı özelliği ile üzüm kansızlığa da iyi gelmektedir. Kansızlık için ayrıca üzümden yapılan pekmez ve üzüm suyu tüketilebilir."

Üzüm meyvesini aynı zamanda rejim iksiri olduğunu belirten Ülgen, zayıflamak isteyenler için üzümün ideal bir meyve olduğunu sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu meyve şifa kaynağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN