liğe darbesi

Giriş Tarihi: 30.9.2013 10:10 Güncelleme Tarihi: 30.9.2013 10:12

Günde içilen 10 ile 5 fincan kadınların anne olma hayaline büyük darbe indiriyor. Hamile kalanlarda ise canlı doğum oranını yüzde 40 düşürüyor.

Kadınlar dikkat! İçtiğiniz ve , annelik hayalinizi suya düşürebilir. Üreme Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Erol Tavmergen, günde 10 ve üzeri sigaranın, 5 fincan ve üzeri kahvenin lik oranında yüzde 50, canlı doğum oranında ise yüzde 40 azalmaya neden olduğunu açıkladı.

Sigara kullanımının gebelik oranlarının yüzde 50 azalttığını, bununla birlikte, dış gebeliklerin yine sigara içerisinde bulunan kotinin maddesi nedeniyle gerçekleştiğini kaydetti. Günde 10 ve üzeri sigaranın kadınların yumurtalık damarlarında daralmaya ve yumurtalık dokusunun beslenmesinde olumsuzluklara neden olduğunu, bunun da kadınlarda beklenenden 3-5 yıl daha erken kısırlık ve menopoza girilmesine yol açabileceğini belirten Prof. Dr. Tavmergen, "Ülkemizde ortalama menopoza girme yaşının 48 olduğu düşünülecek olursa sigara içen veya pasif içici durumundaki kadınların yumurtlama ile ilgili sorunları 36- 38 yaşlarından itibaren beklenilmelidir" diye konuştu.

YENİDEN DÜŞÜNÜN

Sigaranın yanı sıra alkol ve kafein tüketiminin de gebe kalma oranlarını etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Tavmergen, günde 5 fincan ve üzeri kahve tüketen kadınlarda gebelik oranlarının yüzde 50, canlı doğum oranlarının ise yüzde 40'lar düzeyinde azaldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Tavmergen, kadınların sigara ve kahve içmeden iki kez düşünmesini istedi.

Kaynak: Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebeliğe kahve darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN