Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hacı adaylarına koronavirüs uyarısı

Giriş Tarihi: 30.9.2013 14:38

Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Dr. Yusuf Çaylak yeni grip hastalığı (Yeni koronavirüs ) ve solunum yolu hastalıklarına yönelik alınacak koruyucu önlemler ile ilgili Muğla İl Müftülüğü toplantı salonunda 130 hacı adayına eğitim verdi. Yeni grip hastalığı (Yeni Koronavirüs-MERS-CoV) mikrobu ile ilgili tüm hacı adaylarına broşür dağıtılırken, hastalık ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Dr. Çaylak, "Yeni grip hastalığı mikrobu, şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan ve ilk defa Suudi Arabistan'da ortaya çıkan bir virüstür. Hac vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan'a gidecek olan hacı adaylarının sağlığının korunması amacıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumumuz bu mikroba dair son gelişmeleri yakından takip etmektedir. Hastalık, soğuk algınlığı ile karıştırılabilen, ateş, titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, vücut ağrıları, baş ağrıları, ciddi halsizlik, bazen kusma ve ishal şikyetleri yapan bir rahatsızlıktır dedi.

ALINACAK TEDBİRLER

Özellikle şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı, bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar gibi kronik hastalık nedeniyle risk grubunda olanların grip aşısı ile aşılanması, grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde en az 24 saat istirahat edilmesi, hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçınılması, aksırma ve öksürme esnasında ağız ve burunun kğıt mendille kapatılması, kullanılan kağıt mendilin çöp kutusuna atılması, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda kolun iç yüzüne aksırılması ya da öksürülmesi, sabun ve su ile sık sık ellerin yıkanması, su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanlarının kullanması, hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılması, virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınılması.

Dr. Çaylak hac ziyaretinden sonra 14 gün içerisinde ateş ile birlikte alt solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürük, nefes darlığı) olması durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacı adaylarına koronavirüs uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN