Türkiye'nin en iyi haber sitesi

a giren kadın anne oldu

Giriş Tarihi: 1.10.2013 15:13 Güncelleme Tarihi: 1.10.2013 15:14

Japonya'da çok erken a giren 30 yaşındaki bir kadın, ların "yeniden uyandırılması" yönetimiyle sahibi oldu.

Sonuçları "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan teknik çerçevesinde Japonya ve ABD'deki doktorların, çok erken a giren 30'lu yaşlarındaki 27 kadının larını aldığı, bu yumurtalıkları laboratuvar ortamında yeniden etkinleştirdiği ve yumurtalık dokusu parçalarını tekrardan döl yatağı borusunun üstüne yerleştirdiği bildirildi.

St. Marianna Tıp Fakültesi'nden Dr. Kazuhiro Kawamura, yöntemle geçen aralık ayında Tokyo'da bir erkek bebeğin dünyaya geldiğini, anne ve bebeğin sağlıklı olduğunu söyledi.

Kawamura, kadınlardan alınan yumurtalıkları şeritlere ayırdıklarını, dondurulan bu şeritleri çözdürdükten sonra, foliküllerin olgunlaşmasını tetiklemeyi amaçlayan bir adım olarak küçük küplere böldüklerini, bu küplere foliküllerin daha da gelişmesini harekete geçirmek amacıyla ilaç enjekte ettiklerini açıkladı.

Sonrasında küplerin, kadınların dölyatağı borusu yüzeyinin hemen altına yerleştirildiği, 6 ay içinde 8 kadında folikül olgunlaşmasının belirtilerinin görüldüğü, 5'inin laboratuvarda eşlerinin spermleriyle döllenebilecek yumurtalar ürettiği bildirildi.

Söz konusu 5 kadından birinin doğurduğu, birinin kaldığı, bir diğerinin düşük yaptığı, diğer ikisinin ise henüz hamile kalma girişiminde bulunmadıkları kaydedildi.

Bilim adamları, yöntemin, hamile kalmakta zorluk yaşayan 40'lı yaşlarının başındaki kadınlara da yardım edeceğini umuyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menopoza giren kadın anne oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN