Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukların sırt çantalarına dikkat

Okul çantası ağırlığının çocukların kilosunun yüzde 15'ini geçmemesi gerektiğini belirten Bursa Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Emre Lakşe, çocuklardaki bel ağrısının sakatlanmalara ve ilerleyen yaşlarda kamburlaşmaya sebebiyet verdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 6.10.2013 10:31
Bel ağrısının gelişmiş toplumlarda en sık karşılaşılan hastalıklardan olduğunu ifade eden Lakşe, çanta ağırlığının çocuğun kilosunun yüzde 15'ini geçmemesi gerektiğini ifade etti. Bel ağrılarının artık çocuk ve gençlerde de önemli bir problem olmaya başlağını belirten Lakşe, "Sırt çantaları uzun süre taşınmamalı. Uzun müddet ayakta kalınacaksa çıkarılmalıdır. Ayrıca sırt çantaları her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalıdır. Yapılan anketlerde bel ağrısının sıklığı yüzde 30'lara kadar yükseldi. Ayrıca duruş bozukluğu ve omurga eğriliği ile solunum sistemi de bundan olumsuz etkilenmektedir. Özelliği olmayan bel ağrısı kızlarda daha fazla görülmekle birlikte, bu spor ve televizyon seyrederek harcanan zamanla da ilişkilidir. Jimnastik, bisiklet, tenis, voleybol gibi dönme ve öne eğilmeyi gerektiren sporlarda bel ağrısı oranı yüksektir" dedi.

Çocukların bel ağrısını tam ifade edemeyebileceğine dikkat çeken Lakşe, bunun için anne ve baba tarafından uygun soruların sorulması gerektiğini söyledi. Lakşe, ağrının spor, oyun ve okula devamsızlık gibi fonksiyonel kayba sebep olup olmadığı, travmatik bir vakadan sonra gelişip gelişmediğinin sorgulanması gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukların sırt çantalarına dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN