Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızlarda fiziksel aktivite azlığı obezite alarmı veriyor

Gün içinde fiziksel aktivite için ayrılan zaman kapsamında erkek çocuklarının yüzde 63'ü günlük bir saatlik süreyi tamamlarken; kız çocuklarında bu oran yüzde 38'lerde kalıyor. Çocukların yüzde 49'u günlük 1 saat olarak tavsiye edilen fiziksel aktiviteyi tamamlamıyor.

Giriş Tarihi: 8.10.2013 12:13
Uzmanlar, okullardaki oyun alanlarının fiziksel aktivite için uygun olduğunu belirtirken, araştırma bu alanların çoğunlukla futbol oynayan erkek çocukları tarafından işgal edildiğini gösteriyor.

İngiltere'de "University College London" tarafından çocukların fiziksel aktivite için ayırdıkları zaman konusunda yapılan araştırmanın sonuçları "obezite" alarmı veriyor.

Araştırma, 7 yaş grubundaki 6 bin 500 çocuğu kapsıyor. Araştırmaya göre, çocukların yüzde 49'u günlük 1 saat olarak tavsiye edilen fiziksel aktiviteyi tamamlamıyor. Uzmanlar, bu durumun obezite için en büyük risk olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmaya göre çocuklar, günde yaklaşık 6 saati sınıflarda hareketsiz geçiriyor.

Araştırma sonucunu değerlendiren Aktif Yaşam Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Haydar Demirel, günlük 1 saat fiziksel aktivite yapma konusunda en büyük sorunun kız çocuklarında görüldüğünü söyledi.

Söz konusu araştırmada, kız çocukları için spor ve fiziksel aktivitenin daha az ilgi çektiğinin belirlendiğini anlatan Demirel, "Araştırma, kız çocuklarının sadece yüzde 38'inin fiziksel aktivitede günlük olarak bu süreyi tamamlarken, erkek çocuklarda bu oranın yüzde 63'e çıktığını gösteriyor" dedi.

"KIZ VE ERKEK ÇOCUKLAR ARASINDA BÜYÜK UÇURUM VAR"

University College London Baş Araştırmacılarından Prof. Dr. Carol Dezateux de araştırma sonuçları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi:

"Fiziksel aktiviteye ayırılan zaman konusunda kız ve erkek çocuklar arasında büyük bir uçurum var. Kız çocuklarla fiziksel aktivite konusunda nasıl iletişim kurduğumuzu gözden geçirmemiz gerekiyor. Okuldaki oyun alanları başlangıç için iyi bir adım. Bu alanların çoğunlukla futbol oynayan erkek çocukları tarafından işgal edildiğini görüyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızlarda fiziksel aktivite azlığı obezite alarmı veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN