Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üst solunum yolu larında artış

Ege Üniversitesi (EÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı İç ları Uzmanı Dr. Ferit Çelik, her mevsim görülebilen üst solunum yolu hastalıklarında sonbahar ve kış aylarında ciddi artış yaşandığını belirtti.

Giriş Tarihi: 8.10.2013 17:16

Çelik, kış aylarında mikroorganizmaların görülme sıklığındaki artış yaşandığını, uzun süre kalınan kapalı alanların yeterince havalandırılmamasının da bu hastalığa neden olduğunu ifade etti.

EÜ Kampüs Polikliniği İç ları Birimi'ne başvuran hastaların yaklaşık yarısının üst solunum yolu u şikayetiyle geldiğini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

"Her mevsim görülebilen üst solunum yolu hastalıklarında sonbahar ve kış aylarında ciddi artış yaşanıyor. Bize gelen hastaların yaklaşık yüzde 50'si bu şikayette bulunuyor. Hastalığın en çok yayıldığı yerler kapalı alanlar. En önemli bulaşma yolu ise el sıkışma, öpüşme gibi doğrudan temas halleri. Sağlıklı beslenme, uyku düzeni ve doğru kıyafet seçimi hastalıktan korunmadan önemli rol oynuyor. Özellikle bu hastalığa karşı sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak kalınmalı, kapalı alanlarda fazla durulmamalı. Ayrıca grip salgınından korunmak için ise mevsim başında aşı yaptırılmalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN