Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meme kanserinde yeni ilaç umut veriyor

Kadınların korkulu rüyası haline gelen ve ölüm nedenlerinde ilk sıralarda yer alan meme kanserinde, "pertuzumab" etken maddeli yeni ilaç, tedavide diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında tümörün büyümesini ve yayılmasını önlerken, birçok hastada tümörü tamamen yok ediyor. ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), yeni ilaçla ilgili çalışmaların tamamlanacağı 2016 yılını beklemeden kullanım için erken onay vermek üzere çalışmalar yürütüyor.

Giriş Tarihi: 9.10.2013 15:31
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalı Öğretim Üyesi ve Pembe Kurdele Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekmel Tezel, Türkiye'de kadınlarda görülen tüm kanser vakalarının yaklaşık dörtte birini oluşturan meme kanserinin, kadınlarda en sık karşılaşılan kanser türü olduğunu söyledi.

Meme kanserinde yayılım göstermeden, erken dönemde tanı konması durumunda, hastaların yalnızca yüzde 5'nin ilk 5 yıl içinde yaşamını yitirirken, yüzde 95'inden fazlasının hayatta kalabildiğini ifade eden Tezel, ancak tanı yöntemlerindeki hızlı ilerlemelere karşın meme kanserinin özellikle 35-55 yaş grubu kadınlar arasında önde gelen ölüm nedeni olmaya devam ettiğini anlattı.

Tezel, meme kanserinin tedavisinde bu yüzyılın en önemli yeniliklerinin başında gelen "antikor" tedavisinin her geçen gün yeni bir uygulama alanı bulduğuna dikkati çekti. Tezel, "FDA'nın, yeni bir ilacın, diğer organlara yüksek yayılma potansiyeli taşıyan erken evre meme kanserlerinde ameliyat öncesi kullanımına erken onay vereceğini duyurduğunu" aktardı.

BÜYÜME RESEPTÖRÜNDEKİ TEHLİKE

Tezel, çalışmanın temelinde HER2 (Human (insan) Epidermal Gelişme Faktörü Reseptörü-2.) denilen reseptörün olduğunu belirterek, "Söz konusu HER 2 reseptörünün, aslında normal hücrelerde de bulunan, hücre büyüme ve çoğalmasını sağlayan bir protein olduğunu" söyledi.

Bu proteine özgül olarak bağlanan bir başka protein olan "epidermal gelişme faktörü" varlığında hücrenin büyüdüğünü ve çoğaldığını ifade eden Tezel, "kanser hücrelerinde bu reseptörü sentezleten gen bölgesinde aşırı çoğalma olduğunu ve sonuçta gereğinden çok daha fazla sayıda reseptör barındıran hücrenin kontrolsüz büyüyüp çoğaldığını" belirtti.

Tezel meme kanseri tanısı alan kadınların ancak yüzde 20-25'inde HER2 reseptörünün aşırı miktarda bulunduğunu anlatarak, "İlacın diğer organlara yayılma ve ölüm riski nispeten yüksek meme kanserli hastalarda, ameliyat öncesi kullanımı, önemli bir kısım hastada tümörü nerdeyse tamamen yok etti. Böylece hastaların ameliyat sonrası çok daha uzun süre metastazsız yaşayabileceği belirlendi" dedi.

Meme kanseri tanısı alan her 4 ila 5 kadından birinde tümörün hızlı yayılma eğiliminde olduğunun altını çizen Tezel, bu hastalarda erken dönemde kemik, akciğer, karaciğer ve beyin gibi diğer organlara yayılım olduğunu söyledi. Tezel, söz konusu hasta grubunda meme derisinde ve koltukaltında tümörün yinelemesinin de yüksek olduğunu vurguladı.

FDA, YENİ İLACA ERKEN ONAY VERİYOR

"Bu grup hastalarda 'pertuzumab' ile tedavinin diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında, tümörün büyümesini ve yayılmasını önlediğini" anlatan Tezel, "hatta bir kısım olguda ilacın tümörü tamamen yok ettiğinin görüldüğünü" bildirdi.

Tezel, söz konusu ilaç tedavisinin cerrahi sonrası bir yıl devam ettiğine dikkati çekerek, "Söz konusu ilaç tedavisi, kesinlikle cerrahi tedaviye alternatif değil. Cerrahi, kaçınılmaz bir tedavidir. Yeni ilaçla ilgili FDA, elde edilen sonuçlardan hareketle çalışmanın tamamlanacağı 2016 yılını beklemeden 'pertuzumab'ın kullanımına erken onay vermek üzere çalışmalar yapıyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meme kanserinde yeni ilaç umut veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN