Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karnından 9 kilogramlık kitle çıkarıldı

Kocaeli'de karnındaki şişkinlik nedeniyle Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine (KDDH) başvuran kadının karnından ameliyatla 9 kilogramlık kitle çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 10.10.2013 18:08 Güncelleme Tarihi: 10.10.2013 18:13
Refa Akbaş (49), karnındaki şişkinlik ve kanama şikayetiyle KDDH Kadın Doğum Kliniği'ne başvurdu. Kadın Doğum Kliniği Eğitim ve İdari İşler Sorumlusu Doç. Dr. Ahmet Kale, tetkiklerde Akbaş'ın karnında 9 kilogram ağırlığında kitle olduğunu tespit etti. Kitle, 1,5 saatlik operasyonla alındı.

Doç. Dr. Kale, Akbaş'ın kanında şişkinlik, ağrı ve kanama hissetmesi üzerine hastanelerine başvurduğunu belirterek, söz konusu şikayetlerin 7 yıldır devam ettiğini söyledi.

Akbaş'ın karnında büyük bir kitlenin olduğunun tespit edildiğini dile getiren Kale, kitlenin hastanın karnını doldurduğunu ve bağırsakları ittiğini kaydetti.

Kale, gerekli hazırlıkların ardından cerrahi operasyon yapmaya karar verdiklerini ifade ederek, "Ameliyat esnasında gördük ki yaklaşık 9-10 kilogram olduğunu tahmin ettiğimiz bir kitleyle karşılaştık. Kitle komple bağırsakları itmiş, rahimden kaynaklanan bir kitle bu. Kitleyi 1,5 saatlik operasyonla çıkardık. Bundan sonra kitleyi tarttık, 9 kilogram ağırlığında olduğunu gördük. Hastamız ameliyat sırası ve sonrasında da herhangi sıkıntısı olmadı. Başarılı bir operasyon oldu" diye konuştu.

Hastanın karnından çıkarılan kitlenin benzerine az rastlandığına dikkati çeken Kale, tıbbi literatüre geçmesi gereken bir durum olduğunu dile getirdi.

Kale, "Dünyada buna benzer kitleler çıkarılmıştır ancak Türkiye'de az rastlanan bir olay. Kocaeli bölgesinde böyle bir kitleyle ilk defa karşılaşıldığını düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı, Türk hekimlerine önemli imkanlar sağlıyor. Bunun dışında da hastane yönetimi bize önemli destekler veriyor" ifadesini kullandı.

"HASTANEYE GİTMEKTEN KORKTUM"

Karnından 9 kilogramlık kitle çıkarılan Akbaş ise karnındaki sertliği hissettiğini anlatarak, hastaneye gitmekten korktuğunu söyledi.

Kliniğe ilk başvurduğunda Doç. Dr. Kale'nin kendisiyle görüştüğünü belirten Akbaş, "Son dönemde kanamam çok oldu. Halsizlik oluyordu, ramazanda hastaneye yatmak zorunda kaldım. Son geldiğimde tetkikler yapıldı. Başarılı bir ameliyat oldu. Şu an çok memnunum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karnından 9 kilogramlık kitle çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN